Sytuacja makroekonomiczna, a także geopolityczna powinny przełożyć się na dalsze wzrosty cen złota, ropy naftowej oraz surowców przemysłowych w najbliższych miesiącach, ocenia zarządzający funduszami Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI) Adam Czorniej.
„Efekty cykliczne i strukturalne zaczynają wreszcie przekonywać inwestorów surowcowych. We wrześniu obserwowaliśmy utrzymujące się ożywienie na rynku mierzone chociażby skalą realizowanych napływów. Skorzystały wszystkie (po raz pierwszy w tym roku) sektory surowcowe: metali szlachetnych, przemysłowych, energii oraz rolny. Jednak najwięcej środków popłynęło ponownie do rynku złota. Inwestorzy z entuzjazmem przyjęli pivot FED-u, a wręcz z euforią długo oczekiwany stimulus dla gospodarki Chin (25% wzrost wycen indeksów akcyjnych w Chinach). To, co napędzało poprzednie hossy surowcowe, zdaje się być ponownie punktem wyjścia do obecnej zmiany pozycjonowania na rynku” – napisał Czorniej w komentarzu Towarzystwa dotyczącym rynków surowcowych.
Towarzystwo spodziewa się, że w otoczeniu umiarkowanego wzrostu światowej gospodarki w przyszłym roku i pozostającej na niskim poziomie inflacji banki centralne będą systematycznie obniżać koszt pieniądza.
„W efekcie surowce, w szczególności przemysłowe, wspierane dodatkowo popytem z Chin powinny radzić sobie lepiej niż w pierwszej części roku. W perspektywie do końca roku możemy spodziewać się umiarkowanego odbicia cen ropy w związku z ponowną eskalacją napięć na Bliskim Wschodzie, jednak w przyszłym roku ceny prawdopodobnie będą się stabilizować na niższych poziomach. Ostatecznie wiele będzie zależało od finalnych decyzji OPEC+ pod koniec roku oraz polityki Białego Domu po wyborach prezydenckich” – dodał.
Zarządzający podtrzymał opinię, że złoto i inne metale szlachetne znajdują się w sprzyjającym otoczeniu zarówno makroekonomicznym, jak i geopolitycznym, co powinno skutkować utrzymywaniem się tendencji wzrostowej.
„Rynek ropy w ostatnich dniach intensywnie reaguje na eskalację napięć na Bliskim Wschodzie. Powróciły obawy o sankcje na Iran, możliwą blokadę cieśniny Ormuz czy kolejną odsłonę ataków na statki na Morzu Czerwonym. Biorąc pod uwagę, że polityka OPEC+ zmierza w stronę znacznego zwiększenia produkcji ropy w 2025 roku ryzyka niedoborów są znikome. Jednak przejściowo przy relatywnie niskich zapasach ropy w krajach OECD krótkotrwale zwyżki cen mogą występować. W szczególności, że wroga postawa Iranu, który w ciągu ostatnich dwóch lat, pomimo sankcji, istotnie zwiększył sprzedaż ropy (głównie do Chin) może spotkać się z nowymi restrykcjami” – napisał też Czorniej.
Według niego trwający konflikt zbrojny może mocniej wpłynąć na rynek gazu. Około 25% globalnego wydobycia pochodzi z Bliskiego Wschodu (głównie Katar), a zdecydowana większość jest transportowana metalowcami LNG bez możliwości przekierowania w przypadku problemów komunikacyjnych na wodach, przypomniał.
„Zakupy złota przez banki centralne spadły w ujęciu kwartał do kwartału. Kolejny miesiąc nieobecne były Chiny. Pomimo tego ceny złota w ubiegłym tygodniu ustanowiły historyczne szczyty na poziomie 2675 USD/oz. Od maja trwają napływy do funduszy pasywnych ETF inwestujących w fizyczne złoto. Dotychczasowa skala napływów odwróciła trwającą do maja negatywną tendencję. Spodziewamy się, że kolejne miesiące również będą sprzyjające dla dalszego wzrostu ceny złota. Uważamy, że ryzyka geopolityczne, ewentualne wojny handlowe, relatywnie niskie zaangażowanie w złoto gospodarek takich jak Chiny czy Turcja, a także w dalszej perspektywie obawy związane z wysokim zadłużeniem wielu gospodarek będą na ten rynek przyciągać kolejny kapitał” – podsumował zarządzający.
Skarbiec Holding jest grupą, której przedmiotem działalności jest zarządzanie funduszami inwestycyjnymi (fundusze inwestycyjne otwarte, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, fundusze inwestycyjne zamknięte) oraz usługi zarządzania portfelami instrumentów finansowych na zlecenie. Skarbiec Holding S.A. jest jedynym akcjonariuszem Skarbiec TFI S.A., które powstało w 1997 roku jako piąte towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce i jest jednym z największych towarzystw niezależnych od jakiejkolwiek grupy bankowo-finansowej w Polsce.
Źródło: ISBnews