Żadne państwo Unii Europejskiej nie wprowadziło ceny minimalnej na alkohol w celu ograniczenia jego spożycia, poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Marcin Łoboda. Przypomniał, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) uznał kilka lat temu, że wprowadzenie ceny minimalnej na naruszałoby przepisy Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
„Odnosząc się […] do wprowadzenia w Polsce minimalnej ceny na jednostkę etanolu, trzeba zauważyć, że żadne państwo członkowskie nie stosuje takiego mechanizmu regulacyjnego” – powiedział Łoboda, odpowiadając na pytania w Sejmie.
„Dodatkowo warto na samo zakończenie też wskazać na wyrok Trybunału Sprawiedliwości [Unii Europejskiej] z 23 grudnia 2015 roku w sprawie C333/14, to było odesłanie prejudycjalne, który zajął stanowisko w zakresie ceny minimalnej na alkohol i Trybunał wyraźnie wskazał, że artykuł 34 i 36 Traktatu [o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej] należy interpretować w sposób i sprzeciwiający się one temu, 'aby państwo członkowskie do realizacji celu ochrony zdrowia i życia ludzi poprzez podniesienie ceny spożycia alkoholu decydowało się na przepisy takie jak te będące przedmiotem postępowania głównego, wprowadzające cenę minimalną na jednostkę alkoholu dla sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych i pomijało środek taki jak podwyższenie podatku akcyzowego, który może mieć charakter mniej ograniczający, wymianę handlową i konkurencją wewnątrz Unii Europejskiej'” – dodał szef KAS.
Podkreślił, że zgadza się, iż należy ograniczyć spożycie alkoholu, szczególnie wśród młodzieży do 18. roku życia, ale także w całym społeczeństwie, jednak służyć temu powinien wyznaczony plan podwyżek stawek akcyzowych.
Źródło: ISBnews