Rząd ma zająć się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), który zakłada przyśpieszenie procesu inwestycyjnego poprzez skrócenie terminu na wydanie decyzji dotyczących instalacji OZE oraz ich przyłączenia do sieci elektroenergetycznej, wynika z porządku obrad Rady Ministrów.
Wskazane w projekcie działania dotyczące budowy lub modernizacji instalacji OZE, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE zostały uznane jako stanowiące realizację nadrzędnego interesu publicznego oraz są uznawane za służące zdrowiu i bezpieczeństwu publicznemu.
Celem zmian ma być skrócenie terminów trwania procedur dla instalacji i projektów instalowanych na budynkach instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystujących energię promieniowania słonecznego oraz wchodzących w ich skład magazynów energii elektrycznej, pomp ciepła, urządzeń i instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji OZE oraz nadbudowy, rozbudowy, przebudowy lub remontu instalacji OZE.
Projekt zakłada m.in. wprowadzenie 30-dniowego termin na wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę instalacji odnawialnego źródła energii na budynkach, wykorzystującej do wytwarzania energii energię promieniowania słonecznego o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 150 kW oraz wchodzących w ich skład magazynów energii elektrycznej oraz nadbudowę, rozbudowę i remont instalacji niezbędnych do przyłączenia do sieci danej instalacji odnawialnego źródła energii i wchodzących w jej skład magazynów energii elektrycznej.
Z kolei 45-dniowy termin na wydanie warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej miałby dotyczyć – według projektu – instalacji OZE wykorzystujących energię promieniowania słonecznego o łącznej mocy zainstalowanej nie większej niż 2 MW oraz wchodzących w ich skład magazynów energii elektrycznej. 30-dniowy termin miałby dotyczyć wydania warunków przyłączenia do sieci ciepłowniczej dla pomp ciepła o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 50 MW.
Zaproponowano także 30-dniowy termin na wydanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej lub koncesji na wytwarzanie ciepła lub koncesji na magazynowanie energii elektrycznej dla:
– instalowanych na budynkach instalacji odnawialnego źródła energii wykorzystujących do wytwarzania energii energię promieniowania słonecznego o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 1 MW lub wchodzących w ich skład magazynów energii elektrycznej o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 10 MW;
– pomp ciepła o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 5 MW i nie większej niż 50 MW.
Projekt wprowadza także 14-dniowy termin na dokonanie wpisu do rejestru wytwórców wykonujących działalność gospodarczą w małej instalacji w zakresie małych instalacji wykorzystujących do wytwarzania energii energię promieniowania słonecznego instalowanych na budynkach.
Projekt zakłada także utrzymanie możliwości rozliczania się w systemie net – billing, w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej prosumentów, którzy wprowadzili energię elektryczną do sieci elektroenergetycznej do dnia 30 czerwca 2024 roku. Prosumenci z tej grupy będą jednak mogli, składając oświadczenie sprzedawcy, zmienić sposób rozliczeń na rozliczenie w oparciu o rynkową cenę energii elektrycznej obowiązującą w okresach rozliczenia niezbilansowania.
Zachętą do zmiany systemu rozliczenia ma być możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy (tzw. nadpłaty) do 30%.
Jeżeli natomiast dany prosument zdecyduje się nadal stosować dotychczasowy sposób rozliczeń, wysokość zwrotu jego nadpłaty nie ulegnie podwyższeniu i jak dotychczas będzie wynosić do 20% wartości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci w miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy zwrot nadpłaty.
Wybór sposobu rozliczeń w systemie net-billing przez prosumenta będzie zatem stanowić deklarację prosumenta o przejściu na rozliczenie w oparciu o rynkową cenę energii obowiązującą w okresach rozliczenia niezbilansowania. Zmiana ta zostanie zastosowana od pierwszego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym złożono oświadczenie.
Dodatkowo, zakłada się wprowadzenie modyfikacji mechanizmu rozliczeń prosumentów w systemie net-billing poprzez zwiększenie wartości środków za energię wprowadzaną do sieci i ujmowaną na depozycie prosumenckim.
Projekt wdraża także przepisy unijne, dotyczące zasad przyznawania pomocy publicznej w sektorach energochłonnych.
Źródło: ISBnews