Inflacja w Polsce spadła przy wsparciu restrykcyjnej polityki monetarnej, a jej dalsze obniżenie do przedziału tolerancji wokół celu inflacyjnego powinno nastąpić do końca 2025 roku, przy założeniu utrzymania ostrożnego podejścia w polityce pieniężnej, ocenia Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Według niego, polityka monetarna jest odpowiednio restrykcyjna, a obniżki stóp procentowych powinny nastąpić, dopiero gdy jasno widoczne będzie spowolnienie wzrostu wynagrodzeń, a inflacja będzie się wyraźnie obniżać w kierunku celu.
„Inflacja spadła przy wsparciu restrykcyjnej polityki monetarnej, a jej dalsze obniżenie do przedziału tolerancji wokół celu inflacyjnego powinno nastąpić do końca 2025 roku, przy założeniu utrzymania ostrożnego podejścia w polityce pieniężnej. Priorytetem w krótkim i średnim terminie jest odpowiednie wyważenie polityki monetarnej i fiskalnej, tak aby zapewnić stabilny poziomu zadłużenia jednocześnie wzmacniając gospodarkę w obliczu długoterminowych wyzwań” – czytamy w komunikacie MFW opublikowanym na zakończenie oficjalnej wizyty personelu (misji) w Polsce.
„Polityka pieniężna jest odpowiednio restrykcyjna. Podczas gdy od listopada 2023 r. stopa procentowa pozostaje na niezmienionym poziomie 5,75%, nastawienie polityki pieniężnej zaostrzyło się wraz ze spadkiem oczekiwań inflacyjnych. Takie nastawienie jest właściwe, ponieważ inflacja utrzymuje się znacznie powyżej celu 2,5%. Momentum inflacji bazowej jest wysokie, wspierane przez silny wzrost wynagrodzeń na wciąż ciasnym rynku pracy” – czytamy dalej.
Fundusz zwraca uwagę, że ryzyka związane z inflacją pozostają wysokie z uwagi na ciasny rynek pracy wobec przyspieszającego popytu wewnętrznego i potencjalnych szoków podażowych.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
Źródło: ISBnews