Rząd chce przyjąć w II kw. 2025 r. projekt nowelizacji ustaw w związku z przekazywaniem informacji do europejskiego pojedynczego punktu dostępu, którego celem jest zwiększenie przejrzystości i skuteczności regulacji rynku instrumentów finansowych w UE i przyjęcie pakietu dot. tzw. europejskiego pojedynczego punktu dostępu (ESAP), wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
„Celem projektu jest dokonanie zmian w krajowym porządku prawnym w związku z wejściem w życie przepisów UE dotyczących utworzenia europejskiego pojedynczego punktu dostępu (European Single Access Point). Regulacje stanowią tzw. pakiet ESAP” – czytamy w wykazie.
Projekt przewiduje również zmian służące wdrożeniu do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/790 w sprawie rynków instrumentów finansowych, podano także.
Celem tych zmian jest zwiększenie przejrzystości i skuteczności regulacji rynku instrumentów finansowych w UE, wzmocnienie ochrony inwestorów oraz zmniejszenie obciążeń regulacyjnych dla firm inwestycyjnych i uczestników rynku.
ESAP jest platformą internetową zawierającą informacje o podmiotach rynku finansowego objętych zakresem zmienianych regulacji prawnych UE.
Co do zasady, informacje w ESAP będą dostępne dla wszystkich zainteresowanych, bez opłat lub licencji. Niemniej, od tej zasady przewidziano wyjątki – obowiązek uiszczania opłat będzie konieczny w przypadku użytkowników wyszukujących i pobierających duże ilości informacji.
Projektowane przepisy uzupełnią istniejące obowiązki udostępniania przez podmioty rynku finansowego określonych informacji o nowy obowiązek, jakim będzie równoległe udostępnianie tych informacji w ESAP. Podmioty rynku finansowego będą zobowiązane do przekazywania informacji organowi zbierającemu dane. Organ ten będzie je udostępniał w ESAP, z zastosowaniem specjalnie do tego przeznaczonej infrastruktury IT.
Jednocześnie, część informacji, które będą udostępniane w ESAP, będzie pochodziła nie od podmiotów rynku finansowego, ale od krajowego organu (np. informacje o nałożonych sankcjach czy zidentyfikowanych instytucjach o znaczeniu systemowym). W takim przypadku to organ będzie udostępniał informacje w ESAP, gdyż jednocześnie będzie pełnił rolę organu zbierającego dane. Organami zbierającymi dane będą Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), Państwowa Agencja Nadzoru Audytowego, Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego oraz Krajowa Rada Biegłych Rewidentów.
Ustanowienie ESAP, który będzie prowadzony przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych, ma na celu zmniejszenie barier w dostępie do informacji za pomocą środków cyfrowych, zwiększenie przepływu informacji w UE oraz wspieranie ich cyfrowego wykorzystania. Przyczyni się to do integracji usług finansowych i rynków kapitałowych oraz lepszej alokacji kapitału w UE.
Projektowane przepisy określą także m.in. wymagania techniczne dotyczące przekazywanych danych – informacje udostępniane w ESAP muszą być sporządzane w odpowiednim formacie i każdorazowo opatrzone właściwymi metadanymi przed takim udostępnieniem.
Zawarte w projekcie zmiany służące wdrożeniu do krajowego porządku prawnego dyrektywy 2024/790 obejmują w szczególności:
– zmianę definicji podmiotu systematycznie internalizującego transakcje, tj. firmy inwestycyjnej, która w sposób zorganizowany, częsty, systematycznie i w znacznych wielkościach zawiera transakcje na własny rachunek, wykonując zlecenia klientów poza rynkiem regulowanym, alternatywnym systemem obrotu (ASO) lub zorganizowaną platformą obrotu (OTF);
– zniesienie obowiązku sporządzania i udostępniania przez systemy obrotu (rynek regulowany, ASO i OTF oraz podmioty systematycznie internalizujące transakcje) corocznych danych dotyczących jakości wykonywanych transakcji w tym systemie, a także nałożonego na firmy inwestycyjne wykonujące zlecenia klientów obowiązku udostępniania informacji z wykazem pięciu systemów wykonywania zleceń najlepszych pod względem wolumenu obrotów (best execution);
– zmianę wymogów dotyczących reakcji systemów obrotu na znaczące wahania cen instrumentów finansowych przez doprecyzowanie możliwości wstrzymywania lub ograniczania obrotu na rynku regulowanym.
Źródło: ISBnews