Grupa Azoty Polyolefins – spółka zależna Grupy Azoty – i instytucje finansowe przedłużyły warunki finansowania Polimerów Police na kolejny okres – do 29 listopada br., podała Grupa Azoty. Uzgodniono również, że wniesienie przez Grupę Azoty oraz Grupę Azoty Police pozostałej kwoty pożyczki wspierającej do spółki zależnej do wartości 105 mln euro (górny limit) nastąpi nie później niż do 28 listopada br.
„Konsekwentnie realizujemy zamierzenia związane z jak najszybszym odbiorem instalacji od generalnego wykonawcy. Dzięki dokonanym w lipcu br. warunkowym odbiorom tymczasowym instalacji PP i podprojektu terminala przeładunkowo-magazynowego, spółka w pełni zarządza produkowanym portfolio i dostosowuje je do sytuacji rynkowej. Naszym celem niezmiennie pozostaje zapewnienie odpowiedniej dostępności polipropylenu w oczekiwanej przez klientów jakości, przy jednoczesnym uzyskaniu zadowalającej rentowności sprzedaży. Do 23 października br. Grupa Azoty Polyolefins wyprodukowała łącznie 200 000 ton polipropylenu, a zdolności produkcyjne nowo powstałych instalacji są stopniowo zwiększane, aż do osiągnięcia wartości założonych w projekcie tj. 429 tys. ton propylenu rocznie oraz 437 tys. ton polipropylenu rocznie” – powiedział p.o. prezesa Grupy Azoty Polyolefins, wiceprezes Grupy Azoty Krzysztof Kołodziejczyk, cytowany w komunikacie.
Docelowo na rynku dostępnych będzie ponad 30 typów polipropylenu pod marką Gryfilen. Wprowadzanie nowych rodzajów produktów odbywa się stopniowo, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem i w miarę uzyskiwania pozytywnej walidacji produktów, zarówno od strony produkcyjnej, jak i przetwórczej u klientów, podkreślono.
„Równolegle i odrębnie spółka prowadzi negocjacje z Hyundai Engineering odnośnie aneksu do umowy EPC, w którym mają zostać uzgodnione m.in. finalne zatwierdzenie testu integralności oraz zasady rozliczenia projektu Polimery Police. Prowadzone negocjacje nie mają wpływu na bieżącą produkcję oraz proces sprzedaży i dostaw” – czytamy dalej.
Generalny wykonawca w ramach umowy EPC w sposób kompleksowy odpowiada za realizację projektu Polimery Police. Zakończenie realizacji projektu wiąże się z osiągnięciem i utrzymaniem przez generalnego wykonawcę parametrów gwarantowanych określonych m.in. w umowach licencyjnych dla Instalacji do produkcji propylenu (PDH) oraz instalacji do produkcji polipropylenu (PP).
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 13,55 mld zł w 2023 r.
Źródło: ISBnews