W ramach programu przystankowego na lata 2021-2025 dotychczas powstały 143 lokalizacje peronowe, z czego 120 lokalizacji jest już po odbiorze końcowym, a 23 zostały także udostępnione podróżnym, wynika z informacji przedstawionych podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury.
Początkowa wartość rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 wynosiła 1 mld zł.
Program dotyczy 214 lokalizacji peronowych na liście podstawowej, 100 na liście rezerwowej.
„Jeśli chodzi o dotychczasowe efekty programu. Mamy 143 lokalizacje peronowe, z których korzystają podróżni w każdym województwie przynajmniej jedna taka lokalizacja jest i 17 lokalizacji parkingowych w ośmiu województwach, z których korzystają już podróżni. Reszta jest obecnie w realizacji” – powiedział zastępca dyrektora biura strategii PKP-PLK Tomasz Lewandrowski podczas posiedzenia komisji.
„120 lokalizacji mamy po odbiorze końcowym, czyli już tak całkowicie zakończonych, 23 kolejne są udostępnione dla podróżnych, ale jeszcze nie mają odbioru końcowego, czyli jeszcze tam trwają drobne prace” – doprecyzował.
Poinformował także, że cztery przystanki kolejowe są po odbiorach końcowych, gotowe do udostępnienia, w 42 lokalizacjach prowadzone są roboty budowlane trwają. Dla 16 kolejnych zadań przygotowywana jest dokumentacja projektowa, a dziewięć zadań jest w przygotowaniu.
Źródło: ISBnews