Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zostało partnerem nowego projektu „Dane 3.0 – wymiana, wartość”, który ma zwiększyć ilość i jakość informacji sektora publicznego dostępnych do ponownego wykorzystywania, w tym w szczególności danych o wysokiej wartości, podało ministerstwo.
Projekt, który rozpoczął się w październiku jest dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 2.3 FERC, Cyfrowe udostępnienie ISP ze źródeł administracyjnych. Całkowita wartość dofinansowania unijnego wynosi ponad 89 mln zł.
„Celem projektu jest udostępnienie nowych danych m.in. poprzez API (ang. application programming interface) z których będą korzystać przede wszystkim obywatele, przedsiębiorcy, dziennikarze, informatycy i administracja publiczna. Z kolei portal dane.gov.pl rozbudowany zostanie o nowe funkcjonalności, które poprawią jego użyteczność, umożliwią lepsze zarządzanie danymi oraz poprawią ich jakość. W ramach projektu eksperckie wsparcie procesu otwierania danych oraz zarządzania nimi otrzymają urzędnicy” – czytamy w komunikacie.
Wśród planowanych działań znajdzie się m.in. opracowanie 49 API, udostępnienie ponad 24 TB danych do ponownego wykorzystania czy modernizacja istniejących systemów i rejestrów związanych z danymi publicznymi. Głównym zadaniem MRIT będzie modyfikacja portalu biznes.gov.pl i udostępnienie API do pobierania kodów PKD i treści oraz artykułów. Z kolei w Hurtowni Danych zmienione zostanie oprogramowanie Aplikacji Raportowej. Dostępnych będzie więcej raportów oraz rozbudowany zostanie API HD publicznego o dane dotyczące koncesji, licencji i zezwoleń (API HD RDR), wymieniono w materiale.
Realizacja projektu umożliwi gromadzenie większej liczby wartościowych danych z zasobów administracji publicznej, a także stworzy bardziej przyjazne środowisko dla użytkowników, którzy otrzymają wsparcie eksperckie. Efektem końcowym będzie wzrost wiedzy na temat wykorzystywania danych, co przyczyni się do rozwoju różnych dziedzin życia społeczno-gospodarczego w Polsce, podano także.
Projekt „Dane 3.0” realizowany będzie przez Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Głównym Urzędem Statystycznym, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, Instytutem Badawczym Leśnictwa oraz Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.
Źródło: ISBnews