Prezydent podpisał nowelizację ustaw związanych z udzielaniem pomocy de minimis, która ma na celu dostosowanie obowiązujących regulacji do przepisów unijnych w tym zakresie, podała Kancelaria Prezydenta.
„Zmiany wprowadzane ustawą sprowadzają się do zastąpienia odesłań do nieobowiązujących rozporządzeń unijnych odesłaniem wskazującym, że pomoc de minimis będzie udzielana w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis oraz doprecyzowania przepisów w celu zapewnienia ich zgodności z regulacjami unijnymi” – czytamy w komunikacie.
W związku z wejściem w życie rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2831 oraz rozporządzenia Komisji (UE) 2023/2832 zmianie uległa wartość pomocy de minimis, z jakiej może skorzystać przedsiębiorca. Pomoc została zwiększona odpowiednio z 200 tys. euro do 300 tys. euro oraz z 500 tys. euro do 750 tys. euro. Zwiększono także limit pomocy de minimis w sektorze drogowego transportu towarów z 100 tys. euro do 300 tys. euro.
Unijne regulacje w sprawie udzielania pomocy de minimis przewidują również udzielanie pomocy de minimis w sektorach, które były dotychczas wykluczone z takiej możliwości. Umożliwiono korzystanie z pomocy de minimis w celu nabycia pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów, a także przyznano możliwość ubiegania się o pomoc przedsiębiorcom działającym w sektorze węglowym, znajdującym się w trudnej sytuacji, prowadzącym działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów lub w sektorze przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury.
Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Pomoc de minimis jest to szczególny rodzaj wparcia dla przedsiębiorców przez państwo, które nie podlega zgłoszeniu do Komisji Europejskiej. Pomoc może być udzielona przedsiębiorcy w różnych formach: na szkolenia, inwestycje, ale także w formie zwolnień podatkowych czy umorzenia odsetek ZUS i innych.
Źródło: ISBnews