Po roku funkcjonowania oferty ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE) w firmie inwestycyjnej Finax liczba aktywnych klientów OIPE wynosi 5 tys., a zysk podstawowego portfela OIPE składającego się w pełni z akcyjnych funduszy ETF w tym czasie sięgnął 24,2%, podał Finax.
„Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny (OIPE) to dobrowolna forma zabezpieczenia emerytalnego, której celem jest zapewnienie dodatkowego dochodu na starość, obok emerytury państwowej. Podobnie jak IKE, OIPE daje szansę na inwestowanie bez tzw. podatku Belki. W Polsce jest już 5 tys. aktywnych klientów korzystających z OIPE. Aż 97,5% z nich wypracowało po pierwszym roku zysk” – czytamy w komunikacie.
Statystyczny polski klient przez ostatni rok zgromadził na indywidualnym koncie w OIPE 19 143 zł, podano także.
„Osoby, które zdecydowały się na wybór Europejskiej Emerytury w wariancie 100/0 odnotowały roczny zysk na poziomie 24,2%. Bardziej konserwatywni oszczędzający, korzystający z opcji 80/20, zarobili 20,7%. Tak wysoka stopa zwrotu jest efektem doskonałego timingu, bo rynek akcji bił w tych miesiącach rekordy. Chciałbym jednak podkreślić, że te doskonałe wyniki wynikają raczej z koincydencji czasowej niż z celowego działania, bo uruchomiliśmy nasz produkt po prostu zaraz po uzyskaniu odpowiedniej licencji. Na podstawie historycznych stóp zwrotu, zakładamy, że średni długoterminowy zysk z portfela 100/0 w Europejskiej Emeryturze będzie wynosił około 9% rocznie, co wciąż stanowi wynik znacznie powyżej średniego poziomu inflacji. Ta bowiem w ciągu ostatnich 20 lat wynosiła średniorocznie mniej niż 3,5%” – powiedział country manager w Finax Przemysław Barankiewicz, cytowany w komunikacie.
Podkreślił, że Unia Europejska, wymyślając OIPE, dała mu za cel właśnie długoterminowe bicie inflacji, czyli co najmniej utrzymanie realnej wartości naszych pieniędzy.
Europejska Emerytura w Finax oferowana jest w dwóch wariantach 100/0 (złożonym w stu procentach z akcyjnych funduszy ETF) oraz 80/20 (złożonym w 80% z akcyjnych i 20% z obligacyjnych funduszy ETF), podano w materiale.
Średni wiek uczestnika OIPE to obecnie 40 lat, a już co czwarta osoba w tym gronie to kobieta. 88% klientów posiada OIPE w wariancie składającym się wyłącznie z funduszy akcyjnych.
OIPE, czyli trzeci filar emerytalny dostępny w całej Unii Europejskiej, powstał w odpowiedzi na niekorzystny trend związany ze zmianami demograficznymi, przypomniano w materiale.
„Mieszkańcy Polski zostali w ostatnich miesiącach zapytani przez zespół prof. Krzysztofa Waliszewskiego z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu o to, czego oczekują od OIPE. Oceniając ocenę atrakcyjności tego rozwiązania, wskazali na trzy najważniejsze elementy: możliwość skorzystania z ulgi podatkowej (68%), ocenę długoterminowego horyzontu inwestycyjnego (66%) oraz poziomu opłat za korzystanie z produktu (63%). Oszczędzającym zależy również na tym, aby uzyskane odsetki przewyższały inflację, czyli, aby utrzymywana była realna wartość pieniądza” – czytamy też w komunikacie.
Robodoradca Finax powstał w Bratysławie w 2017 r., a od 2018 r. funkcjonuje na rynku słowackim jako dom maklerski regulowany przez Narodowy Bank Słowacji. Od kwietnia 2022 r. Finax w Polsce działa w formie oddziału, nadzorowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.
Źródło: ISBnews