Rada UE przyjęła nowe przepisy dotyczące usług rozliczeniowych, które zmieniają rozporządzenie i dyrektywę w sprawie infrastruktury rynku europejskiego (EMIR), mając na celu uczynienie rozliczeń UE bardziej odpornymi, wspieranie otwartej autonomii strategicznej UE i zachowanie stabilności finansowej UE, podała Rada.
„Rozporządzenie w sprawie infrastruktury rynku europejskiego (EMIR) ustanawia zasady dotyczące instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym (OTC), centralnych kontrahentów (CCP) i repozytoriów transakcji” – czytamy w komunikacie.
Nowe przepisy usprawniają usługi rozliczeniowe UE poprzez usprawnienie i skrócenie procedur, poprawę spójności między przepisami i wzmocnienie nadzoru nad CCP . W szczególności nowe przepisy przyczynią się do zmniejszenia nadmiernego polegania na systemowych CCP w krajach spoza UE, wymagając od wszystkich odpowiednich uczestników rynku posiadania aktywnych rachunków w unijnych CCP i rozliczania reprezentatywnej części niektórych systemowych kontraktów pochodnych w ramach jednolitego rynku, podano także.
Zmienione rozporządzenie i dyrektywa EMIR zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE przed wejściem w życie 20 dni później.
Instrumenty pochodne odgrywają ważną rolę w gospodarce, ale niosą ze sobą również pewne ryzyko. Zostało to udowodnione podczas kryzysu finansowego w 2008 r., który ujawnił słabości rynków instrumentów pochodnych OTC.
Aby zaradzić tej sytuacji, UE przyjęła w 2012 r. rozporządzenie w sprawie europejskiej infrastruktury rynkowej (EMIR). Celem było zwiększenie przejrzystości na rynkach instrumentów pochodnych OTC, ograniczenie ryzyka kredytowego i zmniejszenie ryzyka operacyjnego.
W grudniu 2022 r. Komisja przedstawiła wniosek w sprawie przeglądu regulacji i dyrektyw dotyczących infrastruktury rynku europejskiego, aby pogłębić unię rynków kapitałowych UE, udoskonalić obowiązujące przepisy i uatrakcyjnić rynek rozliczeniowy UE.
Przyjęcie przez Radę nastąpiło po porozumieniu osiągniętym z Parlamentem Europejskim w pierwszym czytaniu w ramach zwykłej procedury ustawodawczej.
Źródło: ISBnews