Minister klimatu i środowiska udzielił spółce Reselekt zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego, podał resort.
„Minister klimatu i środowiska, decyzją z 23 października 2024 r., udzielił podmiotowi reprezentującemu – spółce Reselekt S.A. zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego” – czytamy w komunikacie.
Rodzaje opakowań i odpadów opakowaniowych, dla których Reselekt stworzy system obejmują:
– butelki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów, włącznie z zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem szklanych lub metalowych butelek na napoje, których zakrętki i wieczka są wykonane z tworzyw sztucznych,
– puszki metalowe o pojemności do jednego litra.
Dotychczas zezwolenia otrzymały: Krajowy System Kaucyjny Zwrotka, „PolKa” Operator Systemu kaucyjnego Not For Profit, Eko-Operator oraz OK Operator System – po ponownym rozpatrzeniu z 29 sierpnia 2024 r.
Prowadzenie systemu kaucyjnego wymaga uzyskania zezwolenia wydawanego w drodze decyzji przez ministra właściwego do spraw klimatu. Zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego wydaje się na wniosek podmiotu reprezentującego.
W końcu października rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, która wprowadza zmiany w systemie kaucyjnym – wejścia w życie systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. z planowanego wcześniej 1 stycznia 2025 r.
Systemem kaucyjnym mają zostać objęte: puszki aluminiowe do 1 l, butelki szklane wielorazowego użytku do 1,5 l oraz butelki z tworzywa sztucznego, czyli butelki PET do 3 l. Opakowania po mleku i produktach mlecznych zostaną wyłączone z systemu kaucyjnego. Przy zakupie napoju w opakowaniu z logotypem od klienta pobierana będzie kaucja, która zostanie doliczona do ceny napojów dopiero przy kasie. Kaucję będzie można odebrać przy zwrocie opakowani, przy czym w celu odzyskania kaucji nie będzie wymagane okazanie paragonu.
Źródło: ISBnews