Reformy dotyczącej oskładkowania umów cywilno-prawnych w takim zakresie, w jakim zostało to zapisane w Krajowym Panie Odbudowy (KPO) do początku roku 2026 na 90% nie będzie, poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Obecnie trwają prace nad rozwiązaniem „zastępczym”, które wypełniałoby tzw. kamień milowy z KPO, a jednocześnie było do zaakceptowania przez koalicjantów.
Jednym z tzw. kamieni milowych (refom, do przyjęcia których zobowiązała się Polska) jest oskładkowanie umów od początku 2025r.
„Za tę reformę na dzisiaj jest odpowiedzialne Ministerstwo Rodziny, ale decyzje w tej sprawie – jak w każdej fundamentalnej reformie, oczywiście – podejmuje pan premier. Na dzisiaj moje rozumienie jest takie, że w tym wymiarze oskładkowania pełnego takiej reformy do początku roku 2026 nie będzie, a tylko w takim razie to by można było wliczać do KPO” – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz w Tok FM.
Poinformowała, że w związku z tym rząd poszukuje możliwych rozwiązań, które byłyby do zaakceptowania w rozmowach z Komisją Europejską, czyli mieściły się w takich ramach, jak dzisiaj są zapisane w KPO, a równocześnie byłyby akceptowalne koalicyjnie.
Pytana, jakie rozwiązanie może być brane pod uwagę, uchyliła się od odpowiedzi.
„Ja nie chcę teraz jeszcze ujawniać tego. […] Jeżeli już tutaj w Warszawie postawię Unię Europejską przed faktem dokonanym, efekt tych negocjacji będzie dla nas wszystkich mniej korzystny. Stąd jestem mniej może konkretna w tym, co mówię, ale kieruję się dobrem negocjowania KPO” – powiedziała minister.
Poinformowała, że kwestia tego kamienia milowego ma być przedmiotem jej rozmów w Brukseli, dokąd wybiera w najbliższych dniach.
„Jeżeli jestem w stanie jak najwięcej położyć na stół, to co na dzisiaj widzę, to widzę, że na 90%, […] tego oskładkowania nie będzie, tak rozumiem decyzję pana premiera na ten moment, natomiast być może jest możliwość innych reform, które w jakimś stopniu okażą się akceptowalne dla Komisji” – powtórzyła Pełczyńska-Nałęcz.
Końcem października minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk informowała, że zwraca się do Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) oraz do ministra ds. europejskich o negocjacje z Komisją Europejską przesunięcia ozusowania umów cywilnoprawnych co najmniej o rok.
Źródło: ISBnews