Orlen Upstream Norway – spółka z Grupy Orlen – wykonał sześć odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych w Norwegii w 2024 r., tj. o cztery więcej niż rok wcześniej, podał Orlen. W efekcie spółka odkryła lub potwierdziła zasoby ropy, gazu i kondensatu szacowane na 66-129 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe), w tym 11-22,3 mln boe przypadające na Orlen. W przyszłym roku Orlen Upstream Norway planuje wiercenie 7 odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych.
Orlen Upstream Norway zakończył właśnie wiercenia rozpoznawcze na złożu Sabina, które znajduje się na Morzu Norweskim, ok. 270 km na północ od miejscowości Kristiansund. Spółka, wraz z partnerami koncesyjnym: Harbour Energy, Aker BP i Petoro, z sukcesem wykonała odwiert rozpoznawczy o długości 4 111 metrów, potwierdzający istnienie zasobów w wysokości 17-39 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe), z czego na Orlen przypada od 2 do 4,7 mln boe.
„Sukces odwiertów rozpoznawczych na złożach Adriana i Sabina wzmacnia pozycję Orlenu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, który jest dla nas kluczowym rynkiem, jeśli chodzi o działalność poszukiwawczo-wydobywczą. Dzięki stabilnemu otoczeniu regulacyjnemu, dobrej współpracy z partnerami koncesyjnymi oraz stale rozwijanym kompetencjom jesteśmy w stanie wykorzystać naszą obecność na szelfie do skutecznego budowania wartości Grupy Orlen” – powiedział prezes Orlenu Ireneusz Fąfara, cytowany w komunikacie.
Wcześniej, na początku 2024 r., spółka przeprowadziła wiercenie rozpoznawcze w złożu Adriana, zlokalizowanym na tym samym obszarze co Sabina, w płytszych strukturach geologicznych. To wiercenie również zakończyło się powodzeniem i potwierdziło zasoby gazu ziemnego i kondensatu w ilości 28-43 mln boe, co zapewni Grupie Orlen dodatkowe 3,3-5,1 mln boe.
Chociaż decyzje co do sposobu zagospodarowania Adriany i Sabiny jeszcze nie zapadły, partnerzy biorą pod uwagę możliwość podłączenia tych złóż do infrastruktury obszaru Skarv. To jeden z hubów produkcyjnych Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, na którym spółka eksploatuje już kilka złóż i przygotowuje się do uruchomienia kolejnych.
„Prowadzenie poszukiwań w pobliżu już eksploatowanych złóż to jeden z filarów strategii poszukiwawczej Grupy ORrlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki temu możemy zdyskontować znajomość geologii danego obszaru, aby zwiększyć szansę na odkrycie nowych zasobów,. Możemy również wykorzystać już istniejącą infrastrukturę produkcyjną, aby przyspieszyć uruchomienie produkcji przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów inwestycji” – dodał członek zarządu Orlenu ds. wydobycia Wiesław Prugar.
W przyszłym roku Orlen Upstream Norway planuje wiercenie 7 odwiertów poszukiwawczych i rozpoznawczych. Prace będą prowadzone m.in. w ramach hubów produkcyjnych Skarv i Sleipner oraz na obszarze Yggdrasil, wskazano też w informacji.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews