Genomtec pozyskał pomysł na rozwój w obszarze diagnostyki bezpieczeństwa żywności z rynku, m.in. od potencjalnych partnerów w procesie M&A, poinformował prezes Miron Tokarski. Ocenił, że rozwiązaniami w tym zakresie mogą być zainteresowani nawet najwięksi producenci żywności.
„Pomysł na badanie bezpieczeństwa żywności przyszedł z rynku, zarówno w trakcie procesu M&A, jak również niezależnie w ramach prowadzonych w spółce zleceń z zewnętrznymi partnerami” – powiedział Tokarski podczas konferencji prasowej.
„Są firmy, które zajmują się testami żywności, są to również producenci żywności, bardzo duzi, można myśleć o międzynarodowych koncernach” – dodał, pytany dla kogo mogą być przeznaczone nowe produkty Genomtec.
Genomtec poinformował dziś, że w związku z trwającym procesem przeglądu opcji strategicznych podjął decyzje dotyczące dostosowania i zmiany struktury organizacyjnej spółki. Związane są one ze strategicznymi kierunkami rozwoju Genomtec w zakresie: procesu M&A, projektu OncoSNAAT oraz potencjalnej współpracy z firmami branży z diagnostyki bezpieczeństwa żywności.
Zarząd poinformował podczas konferencji, że kwestia struktury była dyskutowana już od jakiegoś czasu i teraz jest na etapie finalizacji procesu, ale przed złożeniem wniosków do odpowiednich instytucji.
Przedstawiciele Genomtec zapewnili też, że spółka ma zapewnione finansowanie na bieżące działania, w tym na reorganizację struktury.
„Mamy podmioty, z którymi rozmawiamy i które są zainteresowane całością. […] Widzimy [jednak], że kiedy sprzedamy to osobno, to 1+1 będzie się równało 3, a nie 2. Stąd taka decyzja. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby jeden podmiot kupił trzy spółki. Dajemy możliwość rozszerzenia wartości poprzez odseparowanie” – powiedział Tokarski, pytany czy wydzielenie projektów do osobnych spółek zależnych to dowód, że żaden podmiot nie był zainteresowany nabyciem całej spółki ze wszystkimi projektami.
Spółka informowała dziś wcześniej, że jednym z głównych działań jest wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa odpowiedzialnej za projekt Genomtec ID do spółki zależnej Genomtec ID Sp. z o.o. Takie podejście – w ocenie zarządu – zwiększa szanse na przyspieszenie przeprowadzenia transakcji M&A i pozwoli na elastyczne dostosowanie się do oczekiwań potencjalnych nabywców, ponieważ daje większe gwarancje zamknięcia transakcji szybciej i bez komplikacji prawnych dla potencjalnych kupujących.
Ponadto rosnące zainteresowanie projektem OncoSNAAT ze strony potencjalnych partnerów otwiera możliwość jego sprzedaży jako osobnego aktywa. Prowadzone rozmowy związane z rozpoznaniem rynku pokazały, czego oczekują potencjalni partnerzy, dlatego, aby wpisać się w sygnalizowane potrzeby i przez to zwiększyć wartość transakcji, rozważana jest ewentualna osobna sprzedaż projektu OncoSNAAT. W celu przyspieszenia prac nad transakcją, spółka planuje powiększenie zespołu realizującego projekt oraz zaangażowanie międzynarodowego doradcy, który wesprze proces przygotowania i sprzedaży tego projektu.
W wyniku powyższych działań Genomtec planuje utworzenie grupy kapitałowej, w której skład wejdą spółki zależne: Genomtec ID Sp. z o.o. oraz OncoSNAAT Sp. z o.o. Każda z nich będzie dedykowana odrębnemu segmentowi technologii i potencjalnym nabywcom, co umożliwi bardziej elastyczne prowadzenie rozmów M&A.
Dodatkowo powołana grupa kapitałowa może rozszerzyć się o trzecią spółkę zależną, ponieważ w odpowiedzi na rosnące zapytania od podmiotów z branży diagnostyki bezpieczeństwa żywności, Genomtec rozważa rozwój oferty w tym segmencie. Technologia spółki ma charakter platformowy i może znaleźć zastosowanie w detekcji patogenów w żywności, co wpisuje się w globalny trend wzrostu zapotrzebowania na tego typu rozwiązania. Zarząd Genomtec jest przekonany, że obecna technologia może w doskonały sposób wpisać się w oczekiwania rynku food safety diagnostic.
Na początku grudnia Tokarski informował ISBnews, że głównym priorytetem Genomtec na 2025 r. jest pozyskanie partnera lub sprzedaż rozwijanych technologii w ramach prowadzonego procesu M&A.
Genomtec to innowacyjna spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej. Przeniosła się na GPW z rynku NewConnect w 2023 r.
Źródło: ISBnews