Program „Czyste Powietrze” dla powodzian z budżetem 300 mln zł na usuwanie skutków powodzi w czterech województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim rusza dzisiaj w południe, poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Właściciele domów uszkodzonych podczas powodzi mogą wnioskować o dofinansowanie na ich odbudowę i termomodernizację w ramach uproszczonych procedur, skrócony ma być czas rozpatrywania wniosku i szybka ścieżka wypłat.
„Pomoc z programu 'Czyste Powietrze’ dla powodzian może otrzymać osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku/ lokalu mieszkalnego, uszkodzonego w powodzi we wrześniu 2024 r. na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego. Oszacowany zakres zniszczeń w budynku w wyniku powodzi potwierdzony przez gminę musi wynosić co najmniej 5%” – czytamy w komunikacie.
Program nie obejmuje nieruchomości, na które została zawarta wcześniej umowa o dofinansowanie termomodernizacji w ramach programu Czyste Powietrze (umowa czynna lub w okresie trwałości).
Dofinansowanie z NFOŚiGW z ramach programu „Czyste Powietrze” może być łączone z zasiłkiem celowym wypłacanym powodzianom w ramach pomocy remontowo-budowlanej. Łączna kwota dofinansowania nie może jednak przekroczyć 100% kosztów przedsięwzięcia, zaznaczono.
Dofinansowanie w formie dotacji na podstawowym poziomie będzie przysługiwało niezależnie od dochodów. Dla mniej zarabiających określono dwa kolejne progi dochodowe określone szczegółowo w programie. Maksymalna dotacja dla osób najmniej zarabiających wyniesie do 136,2 tys. zł.
Dotacja dla poszkodowanych w powodzi obejmie koszty: audytu energetycznego, wymiany źródła ciepła, termomodernizacji domu, instalacji fotowoltaicznej.
W naborze obowiązują limity kosztów kwalifikowanych na urządzenia, materiały i usługi, aby ograniczać nieuczciwe praktyki wykonawców polegające m.in. na zawyżaniu kosztów jednostkowych.
Nabór wniosków w programie Czyste Powietrze dla powodzian potrwa od 12 grudnia 2024 r. do 31 marca 2025 r. lub do wyczerpania środków.
Źródło: ISBnews