Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD) ocenia, że decyzja o rezygnacji z programu „Kredyt 0%” powinna zostać podjęta dużo wcześniej, natomiast w zakresie działań administracyjnych potrzebne jest rozwijanie budownictwa społecznego oraz skupienie się na rozwiązaniach, które zwiększą podaż na rynku: uproszczą procedury i zwiększą liczbę gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, ocenia dyrektor generalny Związku Bartosz Guss.
„Decyzja o rezygnacji z programu „Kredyt 0%” powinna zostać podjęta dużo wcześniej. Zbyt długo szukający mieszkań utrzymywani byli w niepewności licząc, że państwo wypracuje mechanizm wsparcia w sytuacji rekordowo wysokiego oprocentowanie kredytów hipotecznych. Wiele osób jest dziś na granicy zdolności kredytowej i odbija się od drzwi banków, z uwagi właśnie na wysokość stóp procentowych” – napisał Guss w komentarzu do wypowiedzi ministra rozwoju Krzysztofa Paszyka w Radiu Zet o tym, że nie będzie „Kredytu 0%”, a także o tym, że zostanie przygotowany nowy program mieszkaniowy.
Dyrektor podkreślił, że Związek widzi konieczność zbudowania alternatywy dla sektora deweloperskiego.
„Dziś to prywatne firmy deweloperskie są praktycznie jedynymi budowniczym mieszkań w budynkach wielorodzinnych w kraju. Nie są w stanie jednak opowiedzieć na potrzeby mieszkaniowe całego społeczeństwa. Nie taka jest też ich rola. Dlatego konieczne jest zwiększenie m.in. udziału budownictwa społecznego w rynku. Nie można jednak zapominać, że rozwój budownictwa społecznego będzie procesem, który zajmie czas. A potrzeby mieszkaniowe są tu i teraz” – wskazał Guss.
„Kluczowe jest również skupienie się na rozwiązaniach, które zwiększą podaż na rynku: uproszczą procedury, zwiększą liczbę gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Tylko kompleksowe podejście pozwoli na stworzenie trwałego i zrównoważonego rynku mieszkaniowego, odpowiadającego na aktualne potrzeby społeczeństwa” – zaznaczył także dyrektor.
Minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk powiedział dziś rano w Radiu Zet, że nowy program mieszkaniowy, dotyczący zarówno budownictwa społecznego, jak i własnościowego, zostanie przedstawiony w I kw. 2025 r. Poinformował, że rozwiązań dotyczących „Kredytu 0%” w tym programie nie będzie.
Projekt pakietu mieszkaniowego był przez wiele miesięcy przedmiotem obrad w ramach rządu. Wprowadzeniu kredytu #na Start sprzeciwiały się Polska2050 oraz Lewica. Zdaniem tych ugrupowań, celem powinna być budowa mieszkań na tani wynajem.
Źródło: ISBnews