Ponad połowa badanych osób w Polsce (52%) ani nie oszczędza, ani nie pożycza na święta, ponieważ finansuje je z bieżących środków, wynika z badania przeprowadzonego przez Revolut. Podobne podejście prezentuje 48,6% Europejczyków (zwłaszcza Litwini – 70,1%).
Z „Revolut Money Report” wynika, że co trzeci badany Polak gromadzi na Święta specjalne oszczędności (34%), które sięgają nieco ponad 2 tys. zł (21,9%), nieco ponad 3 tysięcy zł (6,6%) lub nawet więcej (5,5%). Nieliczna grupa osób w Polsce planuje wydatki świąteczne wesprzeć kredytem. To 2,2% polskich respondentów, a kwoty wahają się od jednego do kilku tysięcy złotych.
„Wśród Polaków zapytanych o to, jakie prezenty świąteczne sprawiłyby im najwięcej radości, odpowiedzi były podzielone. Najwięcej rodaków wskazało na prezenty praktyczne – ubrania, akcesoria, elektronikę (39,2%). Praktyczne upominki częściej niż Polacy wybierali tylko Hiszpanie (40,3%) i Rumuni (41%). Drugim wyborem była gotówka. Pieniądze pod choinką chce znaleźć 18,8% badanych Polaków (to blisko średniej w Europie, 22%). Najbardziej otwarci na prezent-gotówkę są Łotysze (29,9%), a najmniej Holendrzy (13,2%)” – czytamy w komunikacie.
Co piąty Polak liczy na luksusowy prezent (20,1%), coś, czego na co dzień nie kupi (to najwięcej wskazań w Europie). Na giełdzie prezentów wysoko plasują się atrakcje – podróże, kursy, koncerty. W Polsce z takiego prezentu ucieszy się co dziesiąta (10,4%) badana osoba. W opozycji do prezentów jest co piąty Szwajcar (22,3%), Holender (21,9%) i Austriak (20,7%). Nie chcą ich dostawać. Pogląd ten podziela 5,1% osób w Polsce (to najmniej wskazań w Europie, obok Irlandii: 5%), wskazano również.
Jeśli prezent miałby być niestandardowy, w postaci udziału w atrakcji lub wydarzeniu, to największą radość zapytanym Polakom sprawiłaby wycieczka, krajowa lub zagraniczna (55,1%). Wysoko plasują się bilety na koncert (29,8%), do teatru lub na wystawę (12,4%). Udanym prezentem może być też pobyt w spa (22,4%).
„Każdy ma gwiazdkowe życzenia, niektórzy mają 'luksusowe’, jak sprawić radość i nie wypaść przy okazji z finansowych sań? 41,8% zapytanych Polaków potwierdziło, że jeśli chodzi o prezenty świąteczne, potrafi utrzymać się w zaplanowanym budżecie. To lepiej niż średnia w Europie (37,1%). W Czechach tylko 18,7% badanych ma taką pewność. W Polsce co trzeci respondent (27,2%) przyznaje, że zdarza mu się przekroczyć budżet, bo ma kłopot z kontrolą wydatków (obok Czechów 27,5%, to najwięcej wskazań w Europie, gdzie średnia to 20,2%)” – czytamy dalej.
Blisko co piąta osoba zapytana w Polsce (18,9%) nie ustala budżetu, ale „stara się nie wydać za dużo”. Odmienne podejście stosuje 7,4% Polaków – jeśli znajdą dla kogoś odpowiedni prezent, wtedy cena nie gra roli, zakończono.
Badanie Revolut Money Report zlecone firmie badawczej Dynata objęło losową grupę 21000 dorosłych osób w 21 krajach (Austrii, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Grecji, Chorwacji, Hiszpanii, Portugalii, Francji, Belgii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Polsce, Litwie, Łotwie, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Rumunii i Bułgarii), w tym 1000 respondentów w Polsce (18 października 2024 r.).
Źródło: ISBnews