Senat wprowadził kilkanaście poprawek do ustawy o Radzie Fiskalnej, ujednolicając zasady wyboru członków Rady – miałby to robić Sejm za zgodą Senatu oraz skracając kadencję do czterech lat.
Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 64 senatorów, 28 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
Senat wprowadził do ustawy poprawki, zgodnie z którymi członków Rady ma powoływać Sejm za zgodą Senatu, aby pierwsi kandydaci do Rady mieliby zostać zgłoszeni do Sejmu do 30 września 2025 r. Ponadto senatorowie zaproponowali ujednolicenie zasad wyboru członków RF przez wszystkie instytucje, które mają prawo wyboru.
Senatorowie rozszerzyli również wykaz osób, które nie mogą zostać członkami Rady, o m.in. radnych, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast oraz członków zarządów powiatów i województw. Jednocześnie skrócili okres ich kadencji z pięciu do czterech lat. Przyjęta została poprawka, na mocy której rząd będzie musiał stronie społecznej przekazywać plan budżetowo-strukturalny lub jego nowelizację, a Rada Dialogu Społecznego będzie musiała niezwłocznie taki dokument zaopiniować.
Ponadto komisja przyjęła cały szereg poprawek doprecyzowujących, legislacyjnych i technicznych.
Ustawa o Radzie Fiskalnej dostosowuje polskie prawo do reformy zarządzania gospodarczego w Unii Europejskiej.Zgodnie z ustawą, Rada Fiskalna będzie niezależną instytucją doradczo-ekspercką. Jej zadania to: ocena prognoz makroekonomicznych wykorzystywanych na potrzeby ustawy budżetowej oraz średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych, opiniowanie zgodności ustawy budżetowej z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi, a także ocena spójności i efektywności krajowych ram budżetowych, a w określonych przypadkach również zawieszenia stabilizującej reguły wydatkowej.
W skład rady wejdzie siedmiu ekspertów i praktyków, wybieranych m.in. przez stronę społeczną, samorządową i środowisko akademickie. W celu powołania i odwołania członków RF konieczne będzie uzyskanie pozytywnej opinii komisji sejmowej. Rada Fiskalna rozpocznie realizację swoich zadań w 2026 r., w 2025 r. zostaną natomiast wyłonieni jej członkowie.
Źródło: ISBnews