Niemal 4 na 10 organizacji (39%) z sektora IT przewiduje, że będzie rekrutować pracowników w I kw. 2025 r., wynika z raportu ManpowerGroup. Jednocześnie blisko co drugi przedsiębiorca (45%) planuje utrzymać obecny stan zatrudnienia. 14% firm rozważa zmniejszenie liczby etatów.
„Prognoza zatrudnienia w branży IT na I kwartał 2025 roku wynosi +25%, co sygnalizuje dobre perspektywy zmiany pracy, z kolei dla firm to zapowiedź zwiększonej rywalizacji o najlepszych kandydatów (źródło: 'Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia’). W porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku, widać tendencję wzrostową. W pierwszym kwartale 2024 roku tylko 27% firm planowało rekrutacje, czyli o 12 punktów procentowych mniej niż obecnie. Prognoza zatrudnienia wynosiła wtedy +18%. Niemal 6 na 10 organizacji nie planowało żadnych zmian kadrowych, o 14 punktów procentowych więcej niż w nadchodzącym kwartale. Takie dane wskazują, że firmy bardziej skupiały się na stabilizacji zatrudnienia niż wzmacnianiu zespołów” – czytamy w komunikacie.
„Dane potwierdzają, że sektor IT jest jednym z najsilniejszych graczy na rynku pracy. Wzrost o 7 punktów procentowych rok do roku świadczy o odbudowie po wcześniejszych redukcjach, a spadek kwartalny o 2 punkty procentowe to naturalne dostosowanie. 39% firm planujących powiększanie zespołów to pozytywny sygnał, będący potwierdzeniem rosnącego zapotrzebowania na specjalistów nowych technologii oraz nadchodzącej stabilizacji z fokusem m.in. na sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe czy rozwiązania chmurowe. Możemy śmiało mówić o tym, że nadszedł czas odbicia w IT. Stabilizacja branży jest już lekko zauważalna, a prognozy rekrutacyjne to potwierdzają. Dynamiczny rozwój obszarów takich jak AI, chmura i cyberbezpieczeństwo napędza popyt na specjalistów, tworząc pozytywny trend na rynku pracy. Pracownicy IT, którzy mają szerokie doświadczenie w wielu technologiach mogą czuć się pewniej, zwłaszcza w tych najbardziej rozwijających się segmentach” – skomentował dyrektor Experis w Polsce Paweł Łopatka, cytowany w materiale.
Zdaniem Łopatki, najbardziej pożądanymi umiejętnościami w obszarze nowych technologii będą te związane ze sztuczną inteligencją oraz uczeniem maszynowym, ale także data solutions, gdzie wdrożenie AI i automatyzacja procesów stają się priorytetem dla wielu firm, wymieniono.
Perspektywy dla branży IT w krajach EMEA są jeszcze bardziej obiecujące niż w Polsce – tutaj średnia prognoza zatrudnienia wynosi +32%. Jest to najwyższy wynik spośród wszystkich analizowanych sektorów. W największym stopniu pozyskiwać nowych pracowników planują firmy w Południowej Afryce (+31%), Holandii (+29%), a także Szwajcarii (+29%). Wśród bezpośrednich sąsiadów Polski największe potrzeby rekrutacyjne zgłaszają pracodawcy z Niemiec (+24%), natomiast Słowacy (+16%) oraz Czesi (+14%) mówią o mniejszym, choć nadal wysokim popycie na nowych pracowników, wskazano także w informacji.
Źródło: ISBnews