Projekt nowelizacji tzw. ustawy wiatrakowej, zakładający zniesienie zasady 10H i ustalenie minimalnej odległości wiatraków od zabudowań na 500 m, będzie ponownie przedmiotem obrad Komitetu Stałego Rady Ministrów prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, a do Sejmu powinien trafić w przyszłym miesiącu, zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
„Większość kwestii spornych została wczoraj rozstrzygnięta. Zostały jeszcze jakieś drobne drobne dogrywki, których Komitet wczoraj reprezentowany przez wiceministrów nie był w stanie rozstrzygnąć. Dogrywka nas czeka, myślę, w przyszłym tygodniu, a potem Rada Ministrów i parlament” – powiedziała Hennig-Kloska w Radiu Zet.
Na pytanie, czy oznacza to, że projekt wpłynie do Sejmu najwcześniej w lutym, odpowiedziała: „No to w tej chwili pewnie gdzieś w tym [miesiącu], bo jeszcze czeka nas też na końcówce przed Radą Ministrów jeszcze zwykle komisja prawnicza przegląda projekt. […] To są już dni, nie tygodnie”.
W czwartek projekt był – zgodnie z zapowiedziami – przedmiotem dyskusji na Komitecie Stałym Rady Ministrów.
„Rozstrzygnęliśmy większość spornych i wątpliwych kwestii. Na szczęście np. resort kultury wycofał poprawkę, żeby od zabytków była odległość 1500 m – nieuzasadniony wniosek, te uwagi zostały wycofane. […] Nie wiem, czy by to nie doprowadziło do tego, że przepisy były bardziej regorystyczne i ostre niż te, które obecnie obowiązują” – wskazała minister.
Przyznała, że resort infrastruktury zgłaszał, że skrzydła wiatraków mogą przeszkadzać w budowie dróg albo na przejazdach.
„Były też takie uwagi, częściowo też zostały wycofane, wypracowaliśmy tutaj kompromis – odległości od dróg przejazdowych na wypadek jakiegoś uszkodzenia, żeby też nie stwarzać zagrożenia dla poruszających się tymi drogami do 250 m, więc poniżej tej odległości 500 m” – powiedziała Hennig-Kloska.
Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, zakładający zniesienie generalnej zasady 10H oraz ustalający minimalną odległość wiatraków od zabudowań mieszkalnych na poziomie 500 m do konsultacji i uzgodnień trafił pod koniec września. Obecnie przyjęta minimalnej odległość ustawowa wynosi 700 m.
Źródło: ISBnews