Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zainwestował w Polsce rekordowe 1,43 mld euro w 49 projektów w 2024 roku wobec 1,3 mld euro w 32 projekty w 2023 r., co sprawiło, że Polska stała się czwartym największym rynkiem dla EBOR w ub.r., podał bank. Wszystkie inwestycje dotyczyły sektora prywatnego, a 69% środków zainwestowano w polską zieloną gospodarkę.
„Nasze rekordowe zaangażowanie jest świadectwem ciągłej wartości dodanej EBOR jako wiodącego inwestora instytucjonalnego w Polsce. Wszystkie nasze inwestycje w Polsce w ubiegłym roku trafiły do sektora prywatnego, pomagając naszym klientom stać się bardziej wydajnymi, ekologicznymi i odpornymi w obliczu zmieniających się wyzwań makroekonomicznych i geopolitycznych. Polska pozostaje również wiodącym miejscem docelowym dla zielonego finansowania EBOR, a ponad 69% naszych łącznych inwestycji w 2024 r. przyczyni się do przejścia Polski na niskoemisyjną, zieloną gospodarkę. Wyniki te podkreślają naszą zdolność do zaspokajania potrzeb polskich przedsiębiorstw przy jednoczesnym stymulowaniu wzrostu polskiej gospodarki” – powiedziała dyrektor regionalna EBOR na Polskę i Kraje Bałtyckie Andreea Moraru, cytowana w komunikacie.
Zdecydowana większość, bo 65% inwestycji EBOR wsparła polski sektor przedsiębiorstw. Najważniejszym wydarzeniem był pakiet finansowy o wartości 146 mln euro dla wiodącej grupy farmaceutycznej w kraju, Polpharmy, w celu wsparcia rozwoju nowych leków i produktów biotechnologicznych. Bank pożyczył również 100 mln euro wiodącej polskiej grupie telekomunikacyjnej Fiberhost/INEA na sfinansowanie modernizacji sieci światłowodowej oraz rozwój nowych technologii i usług sieciowych, z których ostatecznie skorzysta ponad milion polskich gospodarstw domowych, podano.
Bank kontynuował inwestycje w polski sektor nieruchomości, zapewniając 100 mln euro polskiemu deweloperowi i operatorowi mieszkań na wynajem Vantage Development, a także 13,7 mln euro polskiej spółce zależnej Nrep Nordic Strategies Fund IV, na sfinansowanie elastycznej koncepcji mieszkalnej Noli Studios firmy Nrep. Obie inwestycje wprowadzają na polski rynek portfel mieszkań na wynajem, pomagając rozwiązać problem chronicznego niedoboru mieszkań na wynajem w Polsce.
Bank stał się też udziałowcem czterech polskich spółek m.in. poprzez udział w przełomowym przejęciu Velobanku, a także poprzez inwestycję o wartości 33,9 mln euro w wiodącą markę kosmetyczną Bielenda oraz 20 mln euro w sportowego e-detalistę R-Gol.
„Dzięki tym rekordowym inwestycjom, łączne zaangażowanie Banku w Polsce od 1991 roku przekroczyło 15,3 mld euro, z czego 93% w formie długu lub udziału w spółkach sektora prywatnego” – podsumowano w materiale.
Źródło: ISBnews