Podpisanie kontraktu na satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego oznacza, że w tym roku Creotech Instruments co najmniej osiągnie próg rentowności, poinformował prezes Grzegorz Brona.
„Byliśmy do tej pory spółką dobrze wycenianą jak na firmę high-tech, która znajdowała się na etapie prac badawczo-rozwojowych i generowała naturalne w tym okresie straty. Sądzę jednak, że teraz rynek nas trochę nie docenia. Podpisanie kontraktu na satelity obserwacyjne dla Wojska Polskiego oznacza, że w tym roku co najmniej osiągniemy próg rentowności” – powiedział Brona, cytowany przez „Puls Biznesu”.
„W kolejnych latach planujemy stać się dochodową spółką, realizującą naprawdę duże projekty wdrożeniowe, a jednocześnie kontynuującą prace badawczo-rozwojowe” – dodał prezes.
20 grudnia ub.r. Creotech Instruments podpisał umowę ze Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia na wytworzenie i dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi (SSOZ) „Mikroglob” obejmującą fazy B, C, D, E1 o wartości 556,68 mln zł brutto. Umowa zostanie zrealizowana do 31 marca 2027 r.
Na początku stycznia Brona oceniał, że widzi „duży obszar na wypracowanie możliwego zysku zarówno w programie Mikroglob, jak i w programie Camila”. Według niego, rozstrzygnięcie projektu Camila dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) może nastąpić na przełomie I i II kwartału 2025 r., spółka liczy na jego pozyskanie. Kwotowo jest to projekt mniejszy, ale porównywalny do Mikroglob.
Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Spółka zadebiutowała na głównym rynku GPW w 2022 r., przenosząc się z rynku NewConnect.
Źródło: ISBnews