Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, zakładającą m.in. wprowadzenie zakazu sprzedaży e-papierosów beznikotynowych osobom do 18. roku życia oraz zakazu stosowania tzw. aromatu charakterystycznego w podgrzewanych wyrobach tytoniowych, poinformowała minister zdrowia Izabela Leszczyna.
„Z radością informuję państwa, że Rada Ministrów przyjęła nowelizację ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Tak naprawdę mówimy o dwóch nowelizacjach, one są rozdzielone dlatego, że jedna jest po prostu wdrożeniem dyrektywy unijnej. Ale zacznę od tej, […] która dotyczy zdrowia dzieci i młodzieży, czyli jest niezwykle ważna” – powiedziała Leszczyna podczas konferencji prasowej.
Podkreśliła, że projekt dotyczący tzw. e-papierosów jest ważny nie tylko z punktu widzenia narażonych na utratę zdrowia dzieci i młodych osób oraz ich rodziców, ale właściwie z punktu widzenia zdrowia publicznego i całego społeczeństwa.
„W ustawie wprowadzamy następujące przepisy. Zakazujemy sprzedaży papierosów elektronicznych jedno- i wielorazowych beznikotynowych osobom do 18. roku życia. Ograniczamy miejsca, gdzie można używać takich wyrobów, analogicznie do tego, jak uregulowane są papierosy tradycyjne czy papierosy elektroniczne z nikotyną – czyli nie ma mowy o paleniu takich produktów w jednostkach oświatowych, podmiotach leczniczych, ale także w obiektach sportowych, w obiektach użyteczności publicznej, w restauracjach czy w miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci. Wprowadzamy także zakaz sprzedaży tychże produktów w automatach i zakaz sprzedaży na odległość, w tym sprzedaży przez internet. Wprowadzamy także zakaz reklamy i promocji tych produktów, czyli elektronicznych jedno- i wielorazowych papierosów bez nikotyny” – wymieniła minister.
W projekcie wprowadzany jest także wymóg zgłaszania informacji o składzie płynu do prezesa Biura do spraw Substancji Chemicznych, dodała.
„I jeszcze jedna bardzo ważna dla zdrowia rzecz – konieczność dostosowania składu takiego płynu do obowiązujących przepisów, czyli nie może tam być substancji o właściwościach CMR, czyli rakotwórczych, mutagennych i wpływających negatywnie na zdrowie rozrodcze” – wskazała Leszczyna.
Nowe przepisy obejmują ponadto konieczność odpowiedniego oznakowania opakowań – z podaniem informacji, że jest to wyrób szkodliwy dla zdrowia.
Obejmują one również tzw. woreczki nikotynowe – w ich przypadku wprowadzone zostają te same zasady, poinformowała też minister. Stężenie nikotyny w woreczku nie może być wyższe niż 20 mg na gram.
„Rada Ministrów przyjęła dzisiaj projekt, który wysyłamy do Brukseli do notyfikacji. Po trzech miesiącach on wraca. Sejm pracuje nad projektem, przyjmujemy ten projekt. Jestem przekonana, że tutaj żadnej dyskusji politycznej nie będzie” – zadeklarowała minister.
Ustawa wejdzie w życie 14 dni po jej ogłoszeniu i wtedy obowiązywać zaczyna zakaz sprzedaży dzieciom i młodzieży. Natomiast na dostosowanie się producentów i importerów do tych zasad – tj. zgłoszenie do Biura do spraw Substancji Chemicznych, dostosowanie składu – przewidziano 6 miesięcy.
„Co do drugiej nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu – to jest wdrożenie dyrektywy. […] Powinniśmy byli ją wdrożyć w zasadzie rok temu. 22 państwa już to zrobiły. Robimy to dzisiaj i to też jest dobra wiadomość dla zdrowia nas wszystkich. Zasadą tej dyrektywy i naszego wdrożenia jest to, że producenci i importerzy nowatorskich wyrobów tytoniowych nie będą mogli dodawać do nich tak zwanych aromatów charakterystycznych” – poinformowała też Leszczyna.
„W momencie kiedy Sejm ją przyjmie, prezydent podpisze, ustawa wchodzi w życie z 14-dniowym vacatio legis, natomiast okres dostosowawczy – czyli jakby czas na 'wysprzedanie’, mówiąc kolokwialnie, tych produktów, które już de facto są na rynku czy zostały wyprodukowane przez producentów – to jest 9 miesięcy” – zakończyła minister.
Źródło: ISBnews