Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zanotowała 53 pomyślnie zakończone projekty z zakresu bezpośrednich inwestycji zagranicznych o wartości 2,4 mld euro na koniec 2024 r. (wobec 3,2 mld euro rok wcześniej), podała Agencja.
„Wartość projektów prowadzonych ze wsparciem PAIH i zakończonych pozytywną decyzją inwestycyjną wyniosła w 2024 roku 2,4 mld euro. Najwięcej inwestycji pod względem ilościowym, ale również pod względem wartościowym, pochodziło z Europy, przede wszystkim z Unii Europejskiej – z krajów takich jak Szwecja, Belgia, Hiszpania czy Francja, ale również spoza Unii, czyli z Wielkiej Brytanii” – powiedziała zastępca Dyrektora Departamentu Wsparcia Inwestycji PAIH Monika Grzelak podczas konferencji prasowej.
Podkreśliła, że wyjątkowo dużo w ub. roku Agencja obsłużyła również projektów polskich firm. Jak wyjaśniła, polskie firmy korzystają z oferty PAIH przede wszystkim w zakresie zachęt inwestycyjnych.
„Natomiast co do inwestorów pozaeuropejskich, to dominowały projekty ze Stanów Zjednoczonych. I tutaj przede wszystkim były to projekty z sektora usług nowoczesnych, oraz projekty z Azji i tutaj z kolei były to przede wszystkim projekty produkcyjne z krajów takich jak Korea, Chiny czy Tajwan” – dodała.
Łącznie inwestycje doprowadzone do pozytywnej decyzji przy wsparciu PAIH-u przyczynią się do utworzenia 7000 miejsc pracy, podała też dyrektor. Zaznaczyła, że ponad połowę będą to miejsca pracy dla osób z wyższym wykształceniem.
„Liczba projektów zakończonych pozytywną decyzją inwestycyjną wyniosła 53, z czego połowa to projekty z sektora nowoczesnych usług biznesowych, takich jak IT czy projekty badawczo-rozwojowe. Pozostałe to projekty produkcyjne z branży elektromobilnej, z sektora spożywczego – i tutaj warto zaznaczyć, że większość projektów z sektora spożywczego, które obsłużyliśmy, to były projekty polskich firm – oraz projekty z sektora elektronicznego i komponentów do produkcji odnawialnych źródeł energii” – wymieniła dalej Grzelak.
Na miejsce lokalizacji inwestycji inwestorzy wybierali najczęściej województwo mazowieckie, w szczególności Warszawę – dotyczyło to wyłącznie sektora usług nowoczesnych. Jeśli chodzi o inwestorów produkcyjnych, to wybierali najczęściej lokalizacje w województwie śląskim dolnośląskim i opolskim, podała także.
PAIH jest instytucją doradczą wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez zagraniczne biura handlowe (ZBH).
Źródło: ISBnews