Equinor i Polenergia rozpoczęły prace przygotowawcze w obszarze tzw. landfallu, czyli w miejscu wyjścia kabli eksportujących prąd generowany z morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i 3 na ląd, podała Polenergia.
Miejsce styku części morskiej i lądowej znajduje się w miejscowości Lędowo, na zachód od Ustki. Celem rozpoczętych prac jest przygotowanie terenu pod wykonanie horyzontalnego przewiertu kierunkowego (HDD, ang. Horizontal Directional Drilling) pod dnem morza, plażą i wydmami. Oznacza to, że kable eksportowe zostaną wyprowadzone z morza na ląd metodą bezwykopową w sposób nieinwazyjny i bezpieczny dla ludzi oraz środowiska, podkreślono.
„Wielkimi krokami zbliżamy się do rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych. Ruszamy obecnie z pracami przygotowawczymi do przewiertu w rejonie wyjścia kabli na ląd, czyli miejscu kluczowym dla wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych. Obszar landfallu został wyznaczony po przeprowadzeniu złożonych badań inżynieryjnych i środowiskowych. Podczas badań brano pod uwagę szereg aspektów, w tym ekosystem, użytkowanie gruntów, cechy historyczne, a także techniczne możliwości wykonania przewiertu” – powiedział Stakeholder Manager w Equinor Polska Andrzej Popadiuk, cytowany w komunikacie.
Prace nad przewiertami rozpoczną się w połowie marca i potrwają do września 2025 roku. Kable mają wychodzić na ląd w odległości około 160 m od linii brzegowej, tuż za granicą pasa technicznego. Maksymalna długość jednego przewiertu to około 1,5 km, zaś maksymalna głębokość to około 40 m. Dla każdej z czterech linii kablowych zostanie wykonany jeden przewiert o średnicy około 900 mm, wskazano w materiale.
„Wszystkie prace budowlane zostały zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować potencjalne utrudnienia. Okoliczna plaża będzie dostępna dla mieszkańców i turystów przez większość czasu, gdy będą prowadzone prace podziemne” – dodała dyrektorka działu ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju w Grupie Polenergia Marta Porzuczek.
Prace będą się składały z kilku etapów: wiercenia pilotażowego, poszerzenia otworów, zainstalowania specjalnej rury zabezpieczającej kabel, a dopiero w końcowym etapie – na przeciągnięciu kabli przez tak przygotowany przepust. Głównym wykonawcą tej części inwestycji jest firma Hanab.
Rozpoczęcie prac przy wyjściu kabla na ląd jest kolejnym krokiem przybliżającym etap budowy farm wiatrowych na morzu. Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 o łącznej mocy 1 440 MW będą zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości 37 i 22
km od linii brzegowej. Pierwsza energia z morskich farm wiatrowych popłynie do sieci w 2027 roku. Komercyjny etap ich użytkowania jest zaplanowany od 2028 roku. Farmy Bałtyk 2 i Bałtyk 3 zasilą zieloną energią ponad 2 mln gospodarstw domowych w Polsce.
Polenergia i Equinor realizują wspólnie trzy farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim, które będą dysponować łączną mocą do 3 000 MW.
Equinor jest norweską firmą szeroko związaną z sektorem energetycznym, budującą swoją pozycję w sektorze energetyki odnawialnej. Firma rozwija klastry morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym, przy wschodnim wybrzeżu USA oraz na Morzu Bałtyckim.
Polenergia – notowana na GPW – jest pionowo zintegrowanym podmiotem specjalizującym się w realizacji projektów począwszy od wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych, przez dystrybucję energii elektrycznej oraz gazu, po sprzedaż i obrót energią i świadectwami pochodzenia. Wchodzi w skład indeksu mWIG40. Spółka miała 5,6 mld zł przychodów w 2023 r.
Źródło: ISBnews