Sejm poparł zmiany w ustawach podatkowych, dostosowujące przepisy do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, a także regulujące kwestie obliczeń podatku rencistów. Za nowelizacją ustaw opowiedziało się 447 posłów, 1 był przeciwny, a 10 wstrzymało się od głosów.
Jednocześnie posłowie odrzucili poprawkę Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, dotyczącą doręczenia pism podatkowych wydanych w formie dokumentu elektronicznego z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
W trakcie drugiego czytania obawy i zastrzeżenia posłów budziło dopuszczenie możliwości drukowania i kopertowania tych pism przez Pocztę Polską.
„Proces wszczęty z Pocztą Polską będzie całkowicie bezpieczny i nie doprowadzi do tego, aby osoby niepowołane miały dostęp do informacji podatkowych podatników” – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Nowelizacja wprowadza zmiany do kilku ustaw, m.in. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych, ordynacji podatkowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług. Ich celem jest dostosowanie przepisów podatkowych do nowej Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług, która powstała w 2015 roku, a obowiązuje od stycznia 2016 roku.
Ma ograniczyć liczbę rocznych obliczeń podatku PIT-40 A, sporządzanych przez organy rentowe dla podatników, u których z obliczenia organu podatkowego wynika nadpłata podatku. Obejmuje też kwestię wnioskowania przez podatnika o niepomniejszanie o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek: rozszerza skuteczność złożonego wniosku na lata następne, aż do jego wycofania.
Nakłada na organ podatkowy obowiązek uwzględnienia deklaracji o wycofania wniosku w miesiącu jej złożenia lub najpóźniej w miesiącu następnym. Ponadto dostosuje przepisy podatkowe i usprawnia działania rozliczeniowe.
Źródło: ISBnews