Komisja podpisała z firmą farmaceutyczną Gilead umowę ramową dotyczącą wspólnych zamówień na dostawę maksymalnie 500 tys. potrzebnych do pełnej terapii dawek leku Veklury (nazwa handlowa remdesiviru), podała Komisja. KE podpisała umowę w imieniu 36 państw, w tym Polski. Jak podawały wcześniej media, remdesivir może trafić do Polski już od połowy października.
KE zaznaczyła, że istnieje możliwość zwiększenia zamówienia ponad 500 tys. dawek. Umowa została podpisana w imieniu wszystkich państw Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Wielkiej Brytanii oraz krajów kandydujących (Albania, Republika Macedonii Północnej, Czarnogóra, Serbia, Kosowo oraz Bośnia i Hercegowina).
„Wszystkie te państwa mogą składać zamówienia na bezpośrednie zakupy leku Veklury” – czytamy w komunikacie Komisji.
Jak podawało przed dwoma dniami RMF FM, po złożeniu zamówienia remdesivir może trafić do krajów członkowskich Unii Europejskiej, a więc i do Polski, już od połowy tego miesiąca, gdyż „terminy dostaw są bardzo krótkie”.
Na tym etapie Veklury jest jedynym lekiem z warunkowym pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu w UE na potrzeby leczenia pacjentów z COVID-19 potrzebujących podawania tlenu.
Podpisanie obecnej umowy ramowej dotyczącej wspólnych zamówień jest następstwem umowy zawartej przez Komisję z firmą Gilead dotyczącej 33 380 dawek leku Veklury, które od sierpnia są rozprowadzane w całej UE i Zjednoczonym Królestwie. Umowa ta została sfinansowana z ustanowionego przez Komisję instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych (ESI) o łącznej wartości 70 mln euro.
Dawki lecznicze zakupione dzięki środkom ESI pomogły – jak podaje Komisja – w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb pacjentów od sierpnia do października, aby zapewnić leczenie ciężko chorym pacjentom. Lek został udostępniony w kilku transzach.
„Umowa dotycząca wspólnych zamówień zagwarantuje teraz, że państwa będą nadal mogły zaopatrywać się w lek Veklury w sposób nieprzerwany, jeżeli zdecydują się na zakup tego produktu” – podała Komisja.
Wspólne zamówienia to instrument, z którego korzysta Komisja Europejska, aby zapewnić państwom uczestniczącym dodatkowy dostęp do środków ochrony indywidualnej, respiratorów, materiałów do testów lub leków, podano także.
Źródło: ISBnews