Politechnika Poznańska współpracuje technologicznie z Huawei i byłaby zainteresowana, aby ta współpraca rozwinęła się na obszar naukowo-badawczy, m.in. w obszarze sztucznej inteligencji, środowisk chmurowych czy nowych technologii sieciowych, poinformował ISBtech dr hab. inż., profesor na wydziale Informatyki i telekomunikacji Piotr Zwierzykowski.
„Chcielibyśmy, aby dotychczasową współpracę z firmą Huawei rozszerzyć na obszar naukowo-badawczy, i nie ograniczać jej tak jak do tej pory, tylko do obszarów technologicznych. Myślę, że dziedzina sztucznej inteligencji (AI) mogłaby być jednym z kierunków współpracy, tym bardziej, że mamy taki kierunek studiów. Taka współpraca byłaby dość naturalna i oczywiście nie musiałaby się ograniczać wyłącznie do tego obszaru. Można sobie wyobrazić współpracę również w takich obszarach, jak środowiska chmurowe czy nowe technologie sieciowe” – ocenił w rozmowie z ISBtech prof. Zwierzykowski.
„Obecnie współpraca naukowa opiera się na tematycznie zamkniętych projektach. Szersza współpraca, która mogłaby zaowocować np. startupami, musiałaby mieć zupełnie inny charakter i być oparta chociażby na ramowej umowie o badaniach naukowych” – dodał profesor.
Politechnika Poznańska z firmą Huawei współpracuje już od 2015 r. W międzyczasie otrzymała dwie darowizny sprzętowe. Otrzymane urządzenia sieciowe są wykorzystywane na studentów teleinformatyki oraz elektroniki i telekomunikacji na różnorodnych zajęciach tj. jak laboratoria, projekty czy zajęcia koła naukowego. Sprzęt Huawei wykorzystywany jest także przez praktykantów i stażystów oraz przez dyplomantów w ramach prac inżynierskich lub magisterskich.
„Współpraca z Huawei ma bezpośredni wpływ na jakość kształcenia studentów. Wpływ ten jest widoczny szczególnie w laboratoriach sieciowych. Doposażenie bazy laboratoryjnej pozwoliły na uatrakcyjnienie oferty dydaktycznej. Warto w tym miejscu podkreślić, że baza laboratoryjna uczelni technicznej szybko się starzeje i wymaga ciągłego uzupełnienia oraz aktualizacji. Dlatego tak cenna była możliwość aktualizacji urządzeń sieciowych już po 4 latach. Można powiedzieć, że dzięki dotychczasowej współpracy z Huawei nasze laboratoria sieciowe są wyposażone w najnowocześniejsze urządzenia sieciowe. Współpraca z firmą Huawei pozwoliła nam na uatrakcyjnienie naszej bazy laboratoryjnej, a tym samym również studiów na kierunkach elektronika i telekomunikacja oraz teleinformatyka” – wymienił profesor.
Zaznaczył, że rozwijana jest również współpraca w zakresie pomocy merytorycznej związanej z samym sprzętem, jak również oferta szkoleń dla pracowników i studentów.
„Tak dochodzimy do akademii sieci Huawei, która działa od 2015 r. na naszej uczelni. W ramach Huawei ICT Academy oferujemy studentom sześć kursów, m.in. związanych z rutingiem i switchingiem (dwa kursy), bezpieczeństwem, sieciami bezprzewodowymi, środowiskiem chmurowym i centrum przetwarzania danych. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie poszerzymy ofertę również o kursy związane ze sztuczną inteligencją. Ponadto firma Huawei dała naszym studentom już ponad 120 voucherów dzięki którym mogli przystąpić do darmowych egzaminów certyfikujących. Warto podkreślić, że jeszcze w październiku przewidziane są trzy kolejne szkolenia dla naszych 75 studentów przygotowujące do egzaminu HCIA Routing and Switching. Za tym idzie obietnica kolejnych kuponów na darmowy egzamin, którego koszt wynosi ok. 200 USD. Jest to zatem atrakcyjna forma wsparcia Huawei dla naszych studentów” – wskazał Zwierzykowski.
Poznańska uczelnia również uczestniczy w międzynarodowym programie Seeds for the Future koncernu.
„Nie wyróżniamy się tu specjalnie, ponieważ jest wiele innych uczelni w Polsce, które współpracują z Huawei w ramach tego programu. Wzięliśmy również udział w programie One Thousand Dreams, w ramach którego Huawei zakupił do naszej biblioteki około 100 wybranych przez nas książek. Nie sposób nie wspomnieć również o konkursie Huawei ICT Competition, którego polska inauguracja odbyła się w minionym roku na naszej uczelni. Laureatami konkursu zostali trzej studenci teleinformatyki, którzy w przyszłym roku wezmą udział w zmaganiach ogólnoświatowych w siedzibie firmy Huawei, w Shenzhen. Podsumowując, można stwierdzić, że z punktu widzenia studentów i dydaktyki, współpraca naszej uczelni z firmą Huawei w obszarze sieci teleinformatycznych, jest najlepszą i najbardziej efektywną formą współpracy z firmą” – podsumował profesor.
Źródło: ISBnews