Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przy współpracy z IBM, Operatorem Chmury Krajowej, PKO Bankiem Polskim, Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) oraz fundacją Fintech Poland uruchomiły pierwszą w Polsce piaskownicę technologiczną – Sandbox Blockchain, poinformował KIR. Dziś rozpoczyna się nabór zainteresowanych firm do projektu.
„Jako KIR czujemy się inicjatorem i organizatorem tej inicjatywy. Dostarczamy środowisko do testowania przy wsparciu naszych partnerów technologicznych. Jeżeli ktoś by chciał coś sprawdzić w innej technologii blockchain, to też jesteśmy gotowi. Firmy zainteresowane rozwijaniem usług opartych na technologii blockchain mogą już dzisiaj rozpocząć rejestrację. Staraliśmy się wykorzystać potencjał jak i doświadczenie naszych ekspertów z różnych instytucji” – powiedział wiceprezes KIR Robert Trętowski podczas wideokonferencji.
Według niego, projekt umożliwi m.in. obniżenie kosztów technicznych i operacyjnych na etapie opracowywania nowych rozwiązań oraz pozwoli na przeprowadzanie testów weryfikujących ich jakość i wydajność, a także ułatwi dostęp do konsultacji z zakresu regulacji prawnych.
„Mamy doświadczenie we wdrażaniu takich platform, gdyż wspieramy już sandbox na Litwie. Będziemy wspierać na bieżąco wszystkie projekty, które będą realizowane. Wszystkie te firmy będą miały niski koszt wejścia, testowania i perspektywę ekspansji swoich pomysłów w kraju, jak i za granicą” – powiedział prezes IBM Polska Jarosław Szymczuk podczas wideokonferencji.
Wiceprezes PKO BP Adam Marciniak zwrócił uwagę, że bank w tym projekcie występuje w roli akceleratora, który m.in. szuka pomysłów z takich obszarów, jak: rynek inwestycyjny, usługi płatnicze, usługi zaufania, VAS dla działalności bankowej, bankowość korporacyjna usługi rozliczeniowe – agent transferowy. „Nie ukrywamy, że będziemy chcieli również skorzystać z pomysłów i nie ograniczmy się tylko do tych obszarów” – dodał Marciniak.
„Dzisiaj uruchamiamy pierwszą taką platformę przede wszystkim dla start upów, gdzie zdejmujemy im tą barierę wejścia i finalnie będą one mogły szybciej tworzyć produkty i usługi. Chmura pozwala na skalowalność tych testów przy w pełni zautomatyzowanej platformie. Zachowujemy jednocześnie pełne bezpieczeństwo. Liczymy, że dla tych mniejszych firm dajemy im narzędzie pozwalające na tworzenie szybko nowych produktów i usług” – powiedział prezes Operatora Chmury Krajowej Michał Potoczek podczas wideokonferencji.
Funkcję lidera projektu pełni KIR, który jako hub usług wspólnych polskiego sektora finansowego udostępnia środowisko testowe. Parterem technologicznym projektu jest IBM, odpowiadający za technologię Hyperledger Fabric oraz Operator Chmury Krajowej, zapewniający w pełni zautomatyzowaną platformę udostępnianą na własnej infrastrukturze – Platformie Chmury Krajowej w modelu Platform as a Service. PKO BP przeprowadzi nabór startupów, dokona merytorycznej oceny pomysłów oraz wesprze uczestników projektu w zakresie konsultingu biznesowego, a UKNF i fundacja Fintech Poland – w kwestiach związanych z regulacjami i otoczeniem prawnym. Fundacja KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium, jako partner społeczny, pełni w projekcie funkcje koordynacyjne, podano w komunikacie.
„Wypracowanie kolejnych użytecznych i powszechnie stosowanych rozwiązań opartych o blockchain jest jedynie kwestią czasu. Będąc liderem polskiego sektora finansowego, zaangażowaliśmy się w budowę usługi trwałego nośnika opartej o tę technologię i w ciągu dwóch lat zaoszczędziliśmy blisko 20 mln zł. Poszukując kolejnych praktycznych zastosowań, uruchamiamy piaskownicę, w ramach której młode firmy współpracujące z PKO Bankiem Polskim będą mogły skorzystać z nieodpłatnych zasobów chmurowych i wsparcia biznesowego. Głęboko wierzę, że nowe technologie są podstawą współczesnego i nowoczesnego biznesu” – powiedział wiceprezes Marciniak, cytowany w komunikacie.
Wybrana w projekcie Sandbox Blockchain technologia jest atrakcyjna dla międzynarodowych korporacji, bo spełnia rygorystyczne wymogi, w tym gwarantuje możliwość weryfikacji użytkowników oraz odpowiada na wymogi terytorialności danych. To z kolei pozwala na zaprojektowanie usług w standardzie akceptowalnym dla odbiorców o różnym charakterze, także reprezentujących silnie regulowane sektory gospodarki, podsumowano w materiale.
Źródło: ISBnews