Powstanie i rozwój maszyn CNC wynika z dynamicznego postępu technologicznego. To dzięki nim przemysł mógł wkroczyć na nowy poziom, a wytwarzanie produktów stało się znacznie szybsze, precyzyjniejsze, a także bezpieczniejsze oraz zgodne z precyzyjnymi normami i wytycznymi. Również za ich sprawą wielu prac nie muszą wykonywać już ludzie, ponieważ ich miejsce zajęły wyspecjalizowane urządzenia.
Ulepszanie procesów produkcyjnych to proces, któremu poddane są właściwie wszystkie maszyny. Stare zastępowane są nowymi, a systemy komputerowe zostają uaktualnione, by pozwalały osiągać jak najlepsze efekty. Nie można jednak powiedzieć, że tradycyjne maszyny są kiepskie i nieefektywne, ponieważ to dzięki nim miały szansę powstać dzisiejsze urządzenia. Na ich technologii zbudowano coś lepszego, po prostu rozwijając, ulepszając i co najważniejsze – komputeryzując je.
CNC – co to jest?
Tajemniczy skrót CNC pochodzi z języka angielskiego i oznacza komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych (ang. Computerized Numerical Control). Najprościej mówiąc, jest to układ sterowania numerycznego, zaopatrzony w mikrokomputer, który podlega programowaniu interaktywnemu. Oznacza to, że system określa typ, jak również obszar wykonywanych prac. Najczęściej sterowanie numeryczne jest wykorzystywane przez operatorów w tokarkach karuzelowych.
Ich działanie jest dość skomplikowane. Proces produkcji konkretnego elementu składa się z kilku różnych faz. Pierwsza z nich to faza projektowania wspomaganego komputerowo, czyli CAD. Drugi etap to przetwarzanie projektu na plan sterowania maszyny, czyli CAM. Na koniec przychodzi czas na wyprodukowanie elementu, czyli etap właściwy – CNC. Warto również wiedzieć, że działanie urządzeń CNC jest stale monitorowane oraz kontrolowane. W tym celu wykorzystuje się liczne sterowniki dostępne w sklepie Akcesoria CNC – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/241-sterowanie-maszyn-cnc/sterowniki-maszyn-cnc, jak również dedykowane programy. To one przekazują informacje miedzy sobą, a także udostępniają je operatorowi przy pomocy interfejsu. Dzięki temu, że ma on formę graficzną, można łatwo dodawać oraz edytować, jak również samodzielnie wykonywać różne programy do obróbki. Poza tym umożliwia on wprowadzanie poprawek, takich jak m.in. zmiana parametrów obrotu czy przesuwanie współrzędnych.
Obrabiarki numeryczne CNC – urządzenia przyszłości
Nie da się ukryć, że maszyny CNC na dobre odmieniły oblicze przemysłu. Dzięki nim procesy produkcyjne funkcjonują znacznie efektywniej, a także bezpieczniej. Możemy też liczyć na niezwykłą precyzję i zdecydowanie krótszy czas wykonywania konkretnych elementów. Warto również wspomnieć, że maszyny CNC mogą mieć różnorodne rodzaje układów sterowania. To przede wszystkim sterowanie punktowe, kształtowe oraz odcinkowe. Z pewnością z roku na rok urządzenia wykorzystujące komputerowe sterowanie będą się rozwijać i stawać jeszcze funkcjonalniejsze. Co istotne, nie wykluczają one pracy człowieka w procesie produkcyjnym. Wręcz przeciwnie – fachowcy są niezwykle potrzebni w trakcie wytwarzania produktów. Części do maszyn znajdą Państwo w sklepie Akcesoria CNC, specjalizujący się w sprzedaży serwonapędów – https://www.akcesoria.cnc.info.pl/83-automatyka/serwonapedy
Materiał Partnera