W kolejnym tygodniu ceny na większości stacji prawdopodobnie pozostaną bez zmian, a szanse na obniżki są na razie niewielkie. Bardziej musimy się liczyć z dalszymi podwyżkami cen, zwłaszcza oleju napędowego, wynika z komentarza rynkowego analityków BM Reflex.
Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:
Wyższe od cen benzyny bezołowiowej 95 ceny oleju napędowego w hurcie przekładają się na rynek detaliczny. Pojawiają się pierwsze stacje gdzie olej napędowy jest już droższy od bezołowiowej Pb95, choć jeszcze nie widzimy tego w porównaniu średnich poziomów cen obu paliw. Średnia cena Pb95 w kraju pozostaje wyższa niż średnia cena diesla, ale z tygodnia na tydzień różnica jest coraz mniejsza. W tym tygodniu wynosi 6 groszy na litrze, wobec 11 groszy na litrze przed miesiącem.
Średnio na stacjach płacimy za benzynę bezołowiową 95 – 4,49 zł/l, bezołowiową 98 – 4,82 zł/l, olej napędowy – 4,43 zł/l, autogaz 2,17 zł/l. To oznacza, że ceny benzyny bezołowiowej 95 i LPG nie zmieniły się, o 1 gr/l wzrosła średnia cena Pb98, a o 3 gr/l wzrosła cena oleju napędowego.
W kolejnym tygodniu ceny na większości stacji prawdopodobnie pozostaną bez zmian, a szanse na obniżki są póki co niewielkie. Bardziej musimy się liczyć z dalszymi podwyżkami cen, zwłaszcza oleju napędowego.
Pierwszy tydzień grudnia na rynku ropy naftowej upłynął pod znakiem oczekiwania na decyzję OPEC+.W międzyczasie rynek pozytywnie zareagował na informację z Wielkiej Brytanii, która jako pierwszy kraj na świecie zdecydowała o dopuszczeniu do powszechnego użytku szczepionki opracowanej przez Pfizer i BioNTech. W piątek rano ropa naftowa Brent kosztuje około 49,70 USD/bbl i jest niecałe 2 USD/bbl droższa niż przed tygodniem. Producenci ropy naftowej po przedłużających się rozmowach zdołali ostatecznie wypracować wspólne porozumienie. Od stycznia 2021 roku cięcia produkcji zostaną złagodzone o 0,5 mln bbl/d do 7,2 mln bbl/d. Dodatkowo OPEC+ co miesiąc będzie dokonywał rewizji aktualnej sytuacji rynkowej i decydował o dalszych limitach produkcji.
Rynek na tę decyzję zareagował względnie pozytywnie choć oczekiwano nieco więcej – utrzymania cięć produkcji w wielkości 7,7 mln bbl/d do końca I kwartału 2021 roku. Kilkudniowe rozmowy producentów ropy naftowej pokazały również piętrzące się trudności i podziały nawet w ramach samego OPEC. Można przypuszczać, że wraz z poprawą popytowej strony rynku ropy naftowej, utrzymanie współpracy oraz egzekwowanie ustalonych limitów produkcji mogą okazać się coraz trudniejsze.
Źródło: ISBnews / BM Reflex