Noctliuca z nadsubskrybcją zakończyła emisję akcji realizowaną w formule private placement, pozyskując 4,2 mln zł, podała spółka. Akcje zostały objęte m.in. przez zarządzających funduszami inwestycyjnymi, a także – na zasadzie inwestycji kontynuowanej – przez zespoły funduszy VC obecnych w akcjonariacie. Środki zostaną przeznaczone na rozwój technologii emiterów OLED nowej generacji, nad którymi pracuje Noctiluca.
„Cieszymy się, że nasz projekt spotkał się z tak dużym zainteresowaniem inwestorów i dziękujemy im za zaufanie. Pozyskane finansowanie pozwoli nam na dalszy rozwój innowacyjnej technologii. Noctiluca to jeden z trzech graczy na świecie pracujący nad emiterami OLED nowej generacji” – powiedział prezes zarządu Noctiluca Mariusz Bosiak, cytowany w komunikacie.
Kapitał z emisji umożliwi dalsze prace B+R, zwiększenie mocy produkcyjnych i związane z tym poszerzenie zespołu oraz pokrycie kosztów procesu ochrony własności intelektualnej. Część środków przeznaczona zostanie na jeden z kluczowych etapów w komercjalizacji, czyli niezależne badania właściwości emiterów Noctiluca (walidację) w czołowych międzynarodowych instytutach naukowych oraz pracę z finalnymi odbiorcami technologii, podkreślono.
„Duże zainteresowanie obecną ofertą przez inwestorów skłoniło spółkę do podjęcia decyzji o przeprowadzeniu oferty publicznej w ramach IPO, która planowana jest na II kwartał 2021 roku. Kolejnym krokiem będzie debiut na NewConnect” – dodał członek zarządu Rubicon Partners Ventures, funduszu będącego inwestorem w spółce i koordynatorem zrealizowanej obecnie emisji akcji, Michał Chabowski.
Noctiluca prowadzi zaawansowane prace nad stworzeniem emiterów OLED, czyli związków chemicznych w postaci „proszku”, które są najważniejszym elementem wyświetlaczy (telewizorów, monitorów, smartfonów, urządzeń wearables czy urządzeń VR) oraz źródeł światła (lampy). Spółka pracuje nad emiterami trzeciej i czwartej generacji, tj. wykazującymi właściwości TADF (ang. Thermally Activated Delayed Fluorescence, Termicznie Aktywowana Opóźniona Fluorescencja) i hiperfluorescencję.
„Producenci wyświetlaczy, ze względu na powszechne wady emiterów pierwszej i drugiej generacji, poszukują alternatywy. Opracowywane przez nas emitery nowej generacji są dużo bardziej wydajne, wymagają mniej energii do świecenia, są tańsze, a także nie wymagają metali ciężkich podczas produkcji. Są to przewagi konkurencyjne, dzięki którym już niedługo Noctiluca może zrewolucjonizować światowy rynek wyświetlaczy” – wyjaśnił koordynator B+R Noctiluca Piotr Trzaska.
Noctiluca SA (New Materials) to spółka technologiczna zajmująca się rozwojem zaawansowanych związków chemicznych w obszarze fotoniki, które są wykorzystywane przez producentów wyświetlaczy oraz paneli OLED. Noctiluca opracowuje i produkuje emitery OLED trzeciej i czwartej generacji, tj. wykazującymi właściwości TADF (thermally activated delayed fluorescence, termicznie aktywowana opóźniona fluorescencja) i hiperfluorescencję, które stanowią kluczowy element wyświetlaczy (monitory, telewizory, smartfony, urządzenia wearables czy VR).
Źródło: ISBnews