Liczba wolnych miejsc pracy wyniosła 91,1 tys. na koniec III kwartału 2020 r. i była większa o 9,7 tys., tj. o 11,6% niż kwartał wcześniej, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z końcem III kwartału 2019 r. liczba wolnych miejsc pracy była mniejsza o 57,5 tys., tj. o 38,7%. Pod koniec III kwartału 2020 r. nieobsadzonych było 18,3 tys. nowo utworzonych miejsc pracy.
W III kwartale 2020 r. było o 16,4% mniej nowych miejsc pracy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zlikwidowano 33,3% mniej miejsc pracy niż w poprzednim kwartale oraz o 24% mniej niż w III kwartale 2019, podał Urząd.
„Badanie popytu na pracę realizowane jest metodą reprezentacyjną z częstotliwością kwartalną na formularzu Z–05. Obejmuje ono jednostki sprawozdawcze zatrudniające przynajmniej 1 osobę. Pod pojęciem jednostek sprawozdawczych rozumie się podmioty gospodarki narodowej lub ich jednostki lokalne, od których zbiera się dane statystyczne. Wyniki badania są uogólniane na populację generalną podmiotów gospodarki narodowej zatrudniających przynajmniej 1 osobę. W III kwartale 2020 r. większość z nich, bo 90,8% stanowiły jednostki sektora prywatnego. Pod względem wielkości wyrażonej liczbą pracujących przeważały jednostki, w których pracowało do 9 osób -– stanowiły one 64,5%” – czytamy w komunikacie.
Podstawowe wyniki badania w III kwartale 2020 r. wskazują, że pomimo trwania epidemii sytuacja na rynku pracy poprawiła się względem poprzednich kwartałów br., zaznaczył Urząd.
„Na wzrost lub spadek liczby nowo tworzonych i likwidowanych miejsc pracy ma wpływ sytuacja gospodarcza kraju, a od marca 2020 r. także pandemia COVID-19. Z analizy prezentowanego szeregu danych wynika, że w Polsce tworzenie i likwidowanie miejsc pracy odbywa się cyklicznie. W przypadku miejsc pracy nowo tworzonych ich liczba była największa w pierwszych kwartałach, a najmniejsza zazwyczaj w czwartych. Tendencja wzrostu liczby nowo tworzonych miejsc pracy w pierwszych kwartałach utrzymuje się od 2012 r., największy wzrost odnotowano w 2019 r. Po znaczącym spadku liczby nowo utworzonych miejsc pracy w I i II kwartale 2020 r. w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. (co zapewne było spowodowane wpływem epidemii COVID-19), w III kwartale tendencje spadkowe zostały wyhamowane i odnotowano wzrost liczby nowo utworzonych miejsc pracy” – podano też w materiale.
Wolne miejsca pracy na koniec III kw. 2020 r. koncentrowały się głównie w sektorze prywatnym (79,6%). Najwięcej ich wykazano w jednostkach o liczbie pracujących powyżej 49 osób (53,6%), podał GUS.
„Podobnie jak w poprzednich kwartałach najwięcej wolnych miejsc pracy pozostawało w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (24,6%)” – czytamy dalej.
W III kw. 2020 r. nieobsadzone miejsca pracy były oferowane przede wszystkim dla robotników przemysłowych i rzemieślników (23,5%), podał Urząd.
Źródło: ISBnews