Prezydent podpisał ustawę o zawodzie farmaceuty, regulującą prawa i obowiązki farmaceutów, wprowadzającą definicję opieki farmaceutycznej jako świadczenia zdrowotnego, a także możliwość wykonywania przez farmaceutów prostych badań diagnostycznych, poinformowała Kancelaria Prezydenta.
„Ustawa reguluje zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, zasady jego wykonywania oraz obowiązek rozwoju zawodowego. Ustawa definiuje wykonywanie zawodu farmaceuty jako – mające na celu ochronę zdrowia pacjenta oraz ochronę zdrowia publicznego – sprawowanie opieki farmaceutycznej, udzielanie usług farmaceutycznych, wykonywanie zadań zawodowych oraz wykonywanie innych czynności, zdefiniowanych w ustawie” – czytamy w komunikacie.
Ustawa o zawodzie farmaceuty stanowi realizację postulatu rządu dotyczącego wzmocnienia roli farmaceuty, zawartego w dokumencie „Polityka Lekowa Państwa 2018-2022”.
Zaproponowano w niej definicję opieki farmaceutycznej nazwanej świadczeniem zdrowotnym, a nie (jak dotychczas) usługą farmaceutyczną. Zgodnie z ustawą, świadczenie opieki zdrowotnej ma być udzielane przez farmaceutę i stanowić „dokumentowany proces, w którym farmaceuta, współpracując z pacjentem i lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii”.
Ustawa zakłada przyznanie farmaceutom szeregu uprawnień m.in. w zakresie doradztwa farmaceutycznego dotyczącego stosowania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, prowadzenia przeglądów lekowych, opracowywania indywidualnych planów opieki farmaceutycznej z uwzględnieniem edukacji zdrowotnej, profilaktyki i promocji zdrowego trybu życia oraz wykonywania niektórych badań diagnostycznych.
Wprowadza też przepisy, dotyczące możliwości cofnięcia przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego pozwolenia na prowadzenie apteki na okres 3 miesięcy w przypadku naruszenia przepisu dot. samodzielności aptekarza, czy „unieruchomienia” apteki maksymalnie na 3 miesiące w przypadku uniemożliwiania kierownikowi realizacji zadań przez podmiot prowadzący aptekę.
Ponadto reguluje nowe uprawnienie dla farmaceutów w ramach świadczenia opieki farmaceutycznej – możliwość wystawiania recept w ramach kontynuacji zlecenia lekarskiego. Będzie to mogło nastąpić na podstawie zapisanego w SIM zlecenia lekarza, na recepcie kontynuowanej w terminie nie dłuższym niż 12 miesięcy od daty wystawienia tej recepty. Łączna ilość leku zaordynowanego przez farmaceutę – jak wynika z ustawy – nie będzie mogła przekroczyć dawki do 360-dniowego stosowania. Przed wystawieniem recepty farmaceuta powinien wykonać niezbędne badania diagnostyczne, np. pomiar ciśnienia krwi.
Nowe rozwiązania mają wejść w życie co do zasady po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Natomiast przepisy dotyczące możliwości wystawiania recept w trakcie kontynuacji terapii – po upływie 12 miesięcy od ogłoszenia.
Źródło: ISBnews