Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) odebrało czwartą dostawę gazu skroplonego (LNG) w stacji przeładunkowej Klaipedos Nafta w Kłajpedzie na Litwie, podała spółka.
Ładunek o wielkości ok. 3 000 m3 LNG dotarł do stacji przeładunkowej Klaipedos Nafta, której wyłącznym użytkownikiem od kwietnia 2020 roku jest PGNiG. Od tego czasu wyjechało stamtąd już do odbiorców ponad 4 tys. ton LNG w cysternach samochodowych, podano w komunikacie.
„Dla PGNiG wykorzystanie stacji w Kłajpedzie to możliwość ekspansji na nowe rynki w segmencie LNG małej skali. Nasza współpraca z litewskimi partnerami układa się znakomicie. Do tej pory odebraliśmy tam cztery ładunki, a stację opuściło już ponad 250 cystern ze skroplonym gazem o łącznym załadunku ponad 4 100 ton LNG” – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.
LNG dla PGNiG do Kłajpedy dostarczył zbiornikowiec Kairos. Ładunek skroplonego gazu ziemnego pochodzi z Norwegii. Do tej pory PGNiG odebrało w Kłajpedzie cztery dostawy o wolumenie ok. 3 tys. m3 każda – poprzednie miały miejsce w czerwcu, sierpniu i listopadzie 2020 roku.
„Stacja przeładunkowa skroplonego gazu ziemnego Klaipedos Nafta w Kłajpedzie osiągnęła nowy poziom wykorzystania, odkąd PGNiG stało się jej użytkownikiem. Współpraca ta przyczynia się do realizacji naszego celu, jakim jest tworzenie wartości dla szybko rozwijającego się regionalnego rynku LNG małej skali. Istnieje duży potencjał w działalności związanej z LNG małej skali, zarówno w wymiarze krajowym, jak i regionalnym, dlatego z niecierpliwością czekamy na zwiększenie wolumenu operacji handlowych w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku” – skomentował prezes Klaipedos Nafta Darius Šilenskis.
Na podstawie umowy z 2019 roku PGNiG jest wyłącznym użytkownikiem stacji przeładunkowej LNG należącej do Klaipedos Nafta przez 5 lat.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.
Źródło: ISBnews