W ramach części rynkowej i społecznej programu Mieszkanie+ wybudowano lub jest budowanych ponad 26 tys. lokali, według stanu na koniec 2020 r., poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
„Jeżeli chodzi o efekty Mieszkania Plus, według stanu na koniec 2020 roku, w sumie liczba mieszkań wybudowanych i mieszkań w budowie to 26 182 mieszkania, w tym w części rynkowej 3 224 mieszkania, w części społecznej 22 958 łącznie wybudowanych i tych, które są obecnie w budowie” – powiedziała Kornecka podczas posiedzenia sejmowych Komisji Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
Narodowy Program Mieszkaniowy w ramach którego realizowane jest Mieszkanie plus obejmuje rozmaite instrumenty wsparcia, składa się z części rynkowej (program budowy mieszkań na zasadach rynkowych na wynajem z dojściem do własności), realizowanej przez PFR Nieruchomości oraz z części społecznej.
W ramach programu mieszkaniowego funkcjonuje również program mieszkanie na start. To jest oferta mieszkań, których umowa najmu obejmuje 1 310 – wskazanych do objęcia umowami najmu z dopłatami. Istnieją także 44 umowy między gminami, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego według stanu na 4 stycznia 2021 roku. Obejmują one takie gminy jak np. Głogów, Toruń, Biała Podlaska, Opole, Katowice, Żywiec, Gdańsk, Gdynia, Kępno, Konin, Chorzów, Tarnowskie Góry i Krosno.
Kolejnym elementem programu mieszkaniowego jest działalność Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Zasób KZN obejmuje na koniec 2020 roku 135 nieruchomości o powierzchni 908 ha.
Związana została spółka celowa między KZN a Regionalnym Funduszem Gospodarczym SA Wiolinowa Spółka z o.o., która ma za zadanie wybudowanie ok. 600 mieszkań. Do tego planuje się przekazanie miastu Wrocław dwóch działek pod budowę szkoły w zamian za inwestycje o charakterze mieszkaniowym.
Podpisano też z samorządami 51 porozumień o współpracy w celu utworzenia spółek celowych lub TBS do budowy mieszkań.
Podstawą prawną działań w zakresie mieszkalnictwa jest Narodowy Program Mieszkaniowy (NPM), dokument przyjęty w formie uchwały w 2016 r. Celem NPM jest wzrost liczby dostępnych na rynku mieszkań przez budowę m.in. mieszkań dla osób o niskich i średnich dochodach.
Na koniec listopada 2020 roku – według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) na podstawie danych GUS – liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców wynosiła 391 mieszkań, co oznacza zrealizowanie tego celu w ponad 38%.
Kornecka poinformowała też, że Liczba gospodarstw domowych oczekujących na wynajem mieszkania gminnego według ostatnich danych dostępnych GUS na koniec roku 2019 wynosiła 150 600. Brak danych, dotyczących życia w warunkach substandardowych. Będą one będzie znane po przeprowadzeniu spisu narodowego.
Dzisiaj wchodzi w życie społeczna część pakietu mieszkaniowego, 5 stycznia weszła już w życie jego część dotycząca dopłat do czynszów. Wkrótce ma wejść wżycie także tzw. ustawa lokal za grunt. Planowane są kolejne działania proinwestycyjne, np. ustawa o społecznych agencjach najmu oraz ustawa o kooperatywach mieszkaniowych.
Źródło: ISBnews