Około 2,95 mln osób z grupy 0 i z grupy 1 zostało już zarejestrowanych do szczepień przeciw COVID-19 w I kw. lub zaszczepionych, poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Michał Dworczyk. Dzisiaj w ciągu trzech godzin po rozpoczęciu rejestracji seniorów powyżej 70. roku życia zarejestrowało się 150 tys. osób.
„O 6:00 rano ruszyły dzisiaj zapisy dla seniorów powyżej 70. roku życia. To jest grupa licząca 2,7 mln osób. Przez pierwsze trzy godziny zapisało się za pośrednictwem dostępnych kanałów ponad 150 tys. osób. Zainteresowanie było bardzo duże i jest bardzo duże” – powiedział Dworczyk podczas konferencji prasowej.
Jednocześnie przypomniał, że ramach solidarnościowego mechanizmu w I kw. do Polski mają zostać dostarczone szczepionki na zaszczepienie 3,1 mln osób. Zaszczepionych i zarejestrowanych jest obecnie 2,95 mln osób, co oznacza, że pozostało tylko 150 tys. wolnych terminów.
„Na godz. 10:00 w całej Polsce zostało już tylko 150 tys. wolnych terminów i bardzo często są to pojedyncze terminy w wielu miastach, jak Warszawa. W innych ośrodkach, w mniejszych miejscowościach już wolnych miejsc nie ma. Podział wygląda w taki sposób, że 2,95 mln zapisanych terminów bądź zarejestrowanych terminów bądź już osób zaszczepionych to są osoby z grypy 0 i seniorzy powyżej 70. roku życia. […] I 150 tys. wolnych terminów, udostępnionych rejestracji przez infolinię i e-rejestrację” – podkreślił.
Na terminy, udostępnione w centralnym kalendarzu zapisało się: ok. 100 tys. osób z domów pomocy społecznej, 750 tys. – seniorów powyżej 80. roku życia, którzy zarejestrowali się w ciągu pierwszego tygodnia rejestracji do szczepień populacyjnych, 1,05 mln osób – to zaszczepieni już lub zarejestrowani na szczepienie pacjenci z grupy 0, czyli osoby pracujące w podmiotach prowadzących działalność leczniczą, 1,05 mln osób to są zarejestrowani seniorzy i terminy zarezerwowane przez punkty szczepień dla pacjentów powyżej 70. roku życia.
Dworczyk podkreślił, że ograniczenia wynikają z braku dostępności szczepionki.
„Nie możemy zapisywać na terminy szczepień, nie mając gwarancji, że szczepionka zostanie do nas dostarczona. […] A jedyne gwarancje są do końca marca” – powiedział.
Zapewnił, że każda osoba, która zadzwoni pod numer 989 i usłyszy, że w jej miejscowości nie ma już terminów do końca I kw. będzie mogła zostawić swoje dane, (PESEL, numer telefonu komórkowego i kod pocztowy) i jak tylko pojawią się nowe dostawy szczepionek, a w konsekwencji wolne terminy, konsultant z infolinii zadzwoni do tej osoby i umówi ją na konkretny termin.
Seniorzy mogą także składać zgłoszenia przez formularz na stronie www.gov.pl/szczepimysie.
Można też wysłać pod numer 664 908 556 SMS-a o treści: „szczepimy się”. Po pojawieniu się prośby o numer PESEL i kod pocztowy, należy przesłać te dane. Wówczas informacje o osobach, które chcą się zaszczepić trafią do systemu i będą przechowywane do momentu pojawienia się nowej dostawy szczepionek. Wówczas konsultant będzie mógł umówić je na konkretny termin.
Źródło: ISBnews