Komisja Europejska zdecydowała o przedłużeniu do 31 grudnia 2021 r. tymczasowych ram pomocy publicznej, przyjętych w marcu 2020 r. w związku z epidemią COVID-19. Zostaną też podniesione limity wsparcia oraz zezwolenia na przekształcenie niektórych instrumentów zwrotnych w bezpośrednie dotacje do końca przyszłego roku, poinformowała Komisja.
„Biorąc pod uwagę utrzymywanie się i kształtowanie się pandemii COVID-19, wprowadzona zmiana obejmuje przedłużenie stosowania wszystkich środków określonych w ramach tymczasowych, w tym środków na dokapitalizowanie do 31 grudnia 2021 r.” – czytamy w komunikacie.
Przyjęte dziś zmiany zakładają także podwyższenie limitów, określonych w tymczasowych ramach dla niektórych środków wsparcia. W odniesieniu do ograniczonego kwoty pomocy przyznanej na podstawie tymczasowych ram prawnych, poprzednie limity, przypadające na przedsiębiorstwo są obecnie podwojone (w zależności od dostępności pomocy de minimis). Nowe pułapy ustalono na 225 tys. euro na przedsiębiorstwo w sektorze rolnictwa podstawowego (wcześniej 100 tys. euro), 270 tys. euro na przedsiębiorstwo w sektorze rybołówstwa i akwakultury (120 tys. euro poprzednio) oraz 1,8 mln euro na firmę ze wszystkich innych sektorów (poprzednio 800 tys. euro).
W przypadku przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19, które odnotowują straty w obrotach w wysokości co najmniej 30% w porównaniu z tym samym okresem 2019 r., państwo może partycypować w części kosztów stałych przedsiębiorstw do 10 mln euro na firmę (wcześniej 3 mln euro).
Komisja zezwala również państwom członkowskim na przekształcenie do dnia 31 grudnia 2022 r. Instrumentów zwrotnych (takich jak gwarancje, pożyczki, zaliczki zwrotne) przyznanych na podstawie tymczasowych ram prawnych na inne formy pomocy, takie jak dotacje bezpośrednie, pod warunkiem spełnienia warunków przewidzianych w tymczasowych ramach prawnych.
Źródło: ISBnews