Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł do 51,9 pkt w styczniu 2021 r. z 51,7 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. Wzrost eksportu był najszybszy od trzech lat.
Konsensus rynkowy wynosił 51,3 pkt.
„W styczniu główny wskaźnik wzrósł nieznacznie z grudniowego poziomu 51,7 do 51,9, rejestrując wartość powyżej neutralnego progu 50 siódmy miesiąc z rzędu i sygnalizując najbardziej znaczącą poprawę warunków w polskim przemyśle od lipca zeszłego roku. Ponadto najnowszy odczyt PMI jest drugim najwyższym wynikiem od lipca 2018” – czytamy w komunikacie.
W ostatnim okresie badań cztery z pięciu subindeksów (nowe zamówienia, zatrudnienie, czas dostaw oraz zapasy pozycji zakupionych) miały pozytywny wpływ na główny wskaźnik. Jedynym negatywnym komponenetem była produkcja, która spadła trzeci raz z rzędu, choć w wolniejszym tempie niż w grudniu, podał Markit.
” Najnowsze dane zasygnalizowały, że wzrost zamówień ogółem opierał się na eksporcie, który wzrósł w najszybszym tempie od trzech lat. Ponadto wskaźnik dla zleceń zagranicznych rejestruje wyższe wartości niż wskaźnik całkowitej liczy zamówień nieustannie od sierpnia zeszłego roku” – wskazano w komunikacie.
Inflacja kosztowa na najwyższym poziomie od niemal 10 lat, podał też Markit.
„Pomimo spadku produkcji odnotowanego na początku 2021, nowy rok niesie ze sobą pewne nadzieje dla polskiego sektora wytwórczego. W styczniu napływ nowych zamówień nasilił się dzięki najszybszemu od trzech lat wzrostowi eksportu, a liczba nowych miejsc pracy w przemyśle ponownie się zwiększyła. Ponadto realizacja programu szczepień w Europie i spodziewane w związku z tym ożywienie gospodarcze w drugiej połowie 2021, przyczyniły się do zachowania optymizmu biznesowego wśród polskich producentów. Styczniowy spadek produkcji zdaje się być efektem presji na łańcuchy dostaw oraz ograniczonych mocy przerobowych w sektorze. Mimo że ogólny poziom zatrudnienia wzrósł, braki kadrowe wynikające z konieczności odbycia kwarantanny przez pracowników fabryk stanowiły czynnik wstrzymujący produkcję. W styczniu zaległości zwiększyły się czwarty miesiąc z rzędu, a poziom zapasów pozycji zakupionych, które w grudniu wzrosły w rekordowym stopniu, znów się podniósł. Jeśli chodzi o materiały produkcyjne, braki surowców oraz kontenerów doprowadziły do znaczących opóźnień w dostawach (jeden z najwyższych wyników w historii badań), a także nasiliły inflację kosztową, która osiągnęła najwyższy poziom od niemal dekady” – skomentował wyniki badań ekonomista IHS Markit Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.
Wartość wskaźnika wynosząca ponad 50 pkt oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tego progu – spadek aktywności.
Źródło: ISBnews