Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedstawi stronie społecznej założenia Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) na dzisiejszym spotkaniu ze związkowcami górniczymi, poinformował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Jego zdaniem, dokument ten jest spójny z negocjowaną umową społeczną dla górnictwa węgla kamiennego.
„Przyjęty przez rząd PEP 2040 zawiera zapisy, które gwarantują stronie społecznej to, czego oczekiwano, czyli opcji zakładającej możliwość wprowadzenia zmian, gdy będą one potrzebne” – powiedział Soboń dziennikarzom przed rozpoczęciem rozmów.
W ocenie wiceministra, nie ma sprzeczności między przyjętym programem a negocjowanymi założeniami umowy społecznej dotyczącej branży górniczej.
Podczas rozmów przedstawione zostaną także wyniki prac ekspertów z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) na temat sytuacji we wszystkich analizowanych spółkach węglowych.
„Rozmowy dziś skoncentrują się na założeniach PEP 2040, ale jeśli ta polityka jest taka, jak przedstawiano ją nam w czerwcu ub.r., to trzeba się zastanowić nad tym, żeby zabrać zabawki i żeby każdy poszedł w swoją stronę” – przekazał dziennikarzom przewodniczący Zarządu Śląsko-Dąbrowskiej Solidarnośći Dominik Kolorz.
„Te niekończące się opowieści są uciążliwością dla wszystkich” – dodał Kolorz.
Równocześnie zaznaczył, że nie ma możliwości, aby związkowcy zrezygnowali z przyjętego harmonogramu wygaszania wydobycia w kolejnych kopalniach do 2049 roku.
Rada Ministrów 2 lutego br. przyjęła uchwałę w sprawie „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.”. Dokument zakłada m.in. co najmniej 23% udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w końcowym zużyciu energii brutto w 2030 r., redukcję emisji gazów cieplarnianych o ok. 30% w 2030 r. w stosunku do 1990 r., budowę ok. 5,9 GW mocy w morskiej energetyce wiatrowej do 2030 r. i uruchomienie pierwszej elektrowni jądrowej w 2033 r.
Zgodnie z deklaracją, złożoną 15 stycznia br. przez przedstawicieli rządu i związkowców, projekt umowy społecznej dotyczącej zmian w górnictwie węgla kamiennego ma zostać wypracowany do połowy lutego br.
Pod koniec września 2020 r. przedstawiciele rządu i związków zawodowych podpisali porozumienie dotyczące tempa transformacji górnictwa węgla kamiennego. Zgodnie z przyjętymi zapisami, likwidacja kopalń będzie trwała do 2049 r.
Źródło: ISBnews