Ok. 3 tysiące sprawozdań dotyczących terminów płatności największych firm wpłynęło do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT), poinformował wiceminister w tym resorcie Marek Niedużak. Obowiązek składania sprawozdań miały firmy, których wartość przychodów w roku podatkowym przekracza 50 mln euro. Termin minął 1 lutego.
„Wpłynęło do nas 3 tys. sprawozdań od tych największych podmiotów, jesteśmy w trakcie ich analizy. Chcielibyśmy dopiero po tej analizie je opublikować wraz z podsumowaniem. Jeżeli podejmiemy podejrzenie, że sprawozdanie zawiera nierzetelne informacje, albo jeżeli informacje będą wskazywały na wyjątkowo niezrównoważone praktyki płatnicze, to będziemy też o tym informować […] prezesa UOKiK” – powiedział Niedużak podczas konferencji prasowej.
Zestawienie sprawozdań wraz z podsumowaniem ministerstwo chce opublikować w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) ministerstwa „jak najszybciej, w ciągu miesiąca – dwóch”.
Jak podało MRPiT do resortu wpłynęło także ok. 300 zapytań dotyczących przygotowania sprawozdań. Duża część zgłaszanych wątpliwości dotyczyła:
- zakresu danych, które należy uwzględnić w sprawozdaniu,
- katalogu podmiotów zobowiązanych do złożenia sprawozdania,
- kto może skutecznie złożyć sprawozdanie oraz jakiego rodzaju pełnomocnictwem należy się posłużyć w celu złożenia sprawozdania (ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych nie określa szczególnego rodzaju pełnomocnictwa).
MRPiT dopuściło możliwość składania korekt do sprawozdań; będą przyjmowane do momentu publikacji zbiorczego zestawienia z praktyk płatniczych, co nastąpi po przeanalizowaniu wszystkich złożonych sprawozdań.
Od 1 stycznia 2021 r. najwięksi podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych mają obowiązek przekazania do ministra właściwego ds. gospodarki sprawozdań na temat stosowanych przez nich praktyk płatniczych w danym roku. Wynikało to z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, która nakłada na ok. 3 tys. największych podatników CIT takie zobowiązanie.
Obowiązek złożenia sprawozdania z praktyk płatniczych dotyczy:
- podatkowych grup kapitałowych bez względu na wielkość ich przychodu,
- firm, których przychód przekracza rocznie 50 mln euro.
Podmioty te mają obowiązek raz do roku przedstawiać sprawozdanie o wartości należności i zobowiązań z transakcji handlowych w podziale na terminy płatności (do 30, 60, 120 dni i powyżej 120 dni) raz wartości niespełnionych i nieotrzymanych w terminie umownym świadczeń.
Zgodnie z nowymi przepisami pierwsze sprawozdanie – za 2020 r. – przedsiębiorcy byli zobowiązani złożyć do 1 lutego 2021 r. Mogli tego dokonać za pomocą formularza elektronicznego dostępnego na portalu biznes.gov.pl.
Źródło: ISBnews