Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych w marcu 2021 r. zostało utrzymane na poziomie z lutego 2021 r., podało Ministerstwo Finansów.
„Warunki marcowej oferty oszczędnościowych obligacji skarbowych nie uległy zmianie. Oznacza to możliwość uzyskania oprocentowania w wysokości od 0,50% do 1,70% – dla standardowej oferty, oraz 1,50% i 2,00% w przypadku zakupu obligacji rodzinnych. Ten prosty
i bezpieczny sposób na pomnażanie naszego kapitału nie wymaga fachowej wiedzy. Jedną z zalet instrumentów detalicznych jest ich dostępność online. Osoby fizyczne mogą rozpocząć oszczędzanie w każdej chwili już od kwoty 100 zł, kupując obligacje przez internet w serwisie zakup.obligacjeskarbowe.pl. Nie bez znaczenia jest również fakt, że serwis ten prowadzony jest dla klientów bezpłatnie” – powiedział wiceminister finansów Sebastian Skuza, cytowany w komunikacie.
Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosi 0,50% w skali roku, a 2-letnich 1,00%. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: 1,10% dla 3-latek, 1,30% dla 4-latek oraz 1,70% dla 10-latek.
Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 0,75%. Ten sam mechanizm zmiany oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak wyższa jest wysokość marży, która wynosi 1,00%.
Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,25% dla obligacji 6-letnich oraz 1,50% dla 12-letnich.
Od 23 lutego można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany .
Źródło: ISBnews