Eksport whisky do Polski wzrósł odpowiednio o 14,62% (ilościowo) i 10,07% (wartościowo) w skali roku w 2020 r., wynika z danych zaprezentowanych przez Whisky Live Warsaw.
Eksport whisky single malt do Polski wzrósł w ujęciu ilościowym o 38,8%, podczas gdy pod względem wartości sprowadzanego trunku dynamika wyniosła 31,65%. Prognozy mówią o potrojeniu wartości segmentu whisky luksusowych w naszym kraju w ciągu najbliższych 5-6 lat, podano.
Nieco mniejsze wzrosty notowała whisky blendowana (mieszana) – ilościowo eksport zwiększył swoją skalę (r/r) o 15,1%, natomiast wartościowo – 9,23%.
„Okazuje się, że w zeszłym roku konsumenci chętnie sięgali po droższe trunki, co odzwierciedla skokowy wzrost eksportu szkockich alkoholi do Polski. Nie oznacza to, że wszyscy dystrybutorzy przeszli przez kryzys suchą stopą – w gronie poszkodowanych znaleźli się głównie ci gracze, których działalność opierała się na segmencie HoReCa” – powiedział właściciel firmy dystrybucyjnej Tudor House oraz sieci sklepów stacjonarnych Ballantines Jarosław Buss, cytowany w komunikacie.
Zjawisko alkoholowej bessy potwierdzają dane organizacji branżowej SWA (Scotch Whisky Association). Mimo, że w dobie pandemii wiele destylarni zmuszonych było wstrzymać lub ograniczyć działalność albo przestawić się na produkcję środków do dezynfekcji (wg SWA 87% szkockich destylarni), eksport tych trunków do Polski bił kolejne rekordy, podkreślono.
„Wyniki zaskakują, gdy porównany je z globalnym trendem opartym głównie na spadkach. Trwający od dłuższego czasu krajowy boom na whisky okazał się odporny na pandemię koronawirusa oraz związaną z nią niepewność zawodową” – dodał Buss.
W odróżnieniu od Polski reszta świata mocno odczuła skutki kryzysu. Ilościowo cała kategoria zanotowała spadek o 12,61%, natomiast pod względem wartości eksportowanego trunku regres wyniósł 22,61%.
W opinii ekspertów oraz graczy rynkowych, przyszłość whisky po zakończeniu pandemii rysuje się w jasnych barwach. W opinii Bussa, dużych wzrostów można się spodziewać zwłaszcza w kategorii whisky luksusowych, wskazano także.
„Jedne z prognoz mówią o potrojeniu wartości tego segmentu w naszym kraju w ciągu najbliższych 5-6 lat. Według szacunków IWSR (International Wine&Spirit Research) udział rynku whisky super premium w Polsce wzrośnie do ok. 4% całego rynku whisky, co będzie średnią Europejską w 2025 roku” – podsumował właściciel Tudor House.
Źródło: ISBnews