Jednym z efektów działań Narodowego Banku Polskiego (NBP) w obliczu pandemii było wyraźne obniżenie rentowności obligacji skarbowych, uważa prezes NBP Adam Glapiński.
„W żargonie ekonomicznym mówimy, że te działania NBP udrożniły transmisję impulsów polityki pieniężnej i zapobiegły eskalacji napięć płynnościowych na rynku długu. Ale w istocie wymiernym efektem naszego programu było po prostu wyraźne obniżenie rentowności obligacji skarbowych. Dzięki temu podatnicy zapłacą mniej za realizowane w reakcji na pandemię działania” – napisał Glapiński w podziękowaniu za przyznanie nagrody Byki i Niedźwiedzie gazety „Parkiet” w kategorii Osobowość Rynku Finansowego.
„Ograniczamy i będziemy ograniczać negatywne ekonomiczne skutki pandemii. Dbamy o stabilność systemu finansowego, dbamy o wartość polskiego złotego” – dodał.
Na lutowym posiedzeniu RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 0,10%; stopa lombardowa 0,50%; stopa depozytowa 0,00%; stopa redyskontowa weksli 0,11%; stopa dyskontowa weksli 0,12%.
Jak podano w komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w marcu br. NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku. Celem tych operacji jest zmiana długoterminowej struktury płynności w sektorze bankowym, zapewnienie płynności rynku wtórnego skupowanych papierów wartościowych oraz wzmocnienie oddziaływania obniżenia stóp procentowych NBP na gospodarkę, tj. wzmocnienie mechanizmu transmisji monetarnej.
Źródło: ISBnews