Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, wdrażającą unijne przepisy w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko (tzw. dyrektywa EIA). Przyjęte poprawki mają charakter redakcyjny i doprecyzowujący.
Sejm odrzucił wprowadzone przez Senat poprawki, które m.in. usuwały ograniczenie czasowe publikowania w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) treści decyzji inwestycyjnej oraz wprowadzały 7-dniowy termin na udostępnienie dokumentacji dotyczącej decyzji inwestycyjnej.
Przepisy nowelizacji umożliwiają m.in. składanie wniosków o zastosowanie środków tymczasowych, czyli czasowego wstrzymania inwestycji, na etapie wydawania decyzji środowiskowych i inwestycyjnych. Wydłużają do 60 dni okres ochronny, po upływie którego sąd nie może uchylić decyzji inwestycyjnej, a w wypadku niezgodności decyzji inwestycyjnej z decyzją środowiskową, znoszą go.
Organizacje ekologiczne i strony postępowania zyskają ponadto możliwość wnoszenia odwołania od decyzji inwestycyjnej, a także składania skarg do sądu administracyjnego w zakresie jej niezgodności z decyzją środowiskową.
Źródło: ISBnews