ING Bank Śląski jest już gotowy do zawierania ugód z klientami, posiadającymi kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich według propozycji przedstawionej przez przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, poinformował prezes Brunon Bartkiewicz.
„Bank dokonał już zapisów i transakcji, które stanowią, że bank jest przygotowany na dokonanie ugód według wariantu zaprezentowanego przez przewodniczącego UKNF, utworzył odpowiednie rezerwy na koszty ryzyka prawnego oraz dokonał odpowiednich zabiegów dotyczących pozycji walutowych i jest gotowy na taką ścieżkę” – powiedział Bartkiewicz podczas walnego zgromadzenia.
Dodał, że rynek czeka obecnie na rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego oraz kolejne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
„[Nie wiadomo,] czy ta ścieżka będzie wyglądała tak, jak została ona zaplanowana i w poważnym stopniu nad którą pracowały banki, aby wypracować pewną formułę standardowego podejścia tych wszystkich indywidualnych umów, które przed nami ewentualnie stoją. Cały rynek czeka w chwili obecnej na pewne rozstrzygnięcia – głównie rozstrzygnięcia Sądu Najwyższego, ale również kolejny raz TSUE i wielu innych władz” – zaznaczył.
Dodał, że bank dokonał zapisów przygotowujących do tych rozstrzygnięć już w 2021 r. tak, aby nie obciążały one bilansów lat kolejnych.
„My jesteśmy przekonani, że na dziś przygotowanie do tej dużej operacji – która według wszelkich znaków będzie się ziszczać, choć tych znaków zapytania wciąż jest bardzo wiele – to wszystkie te pozycje już są w naszym księgach, a w przypadku innego wyroku Sądu Najwyższego, niż zakładaliśmy, dostosowania będziemy musieli czynić. Ale na dziś zrobiliśmy wszystko, by odpowiednie pozycje i zapisy, przygotowujące nas do tych rozstrzygnięć już w księgach banku w roku 2021 się znalazły i nie obciążały lat kolejnych” – podkreślił Bartkiewicz.
Według propozycji przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Jacka Jastrzębskiego, banki powinny zacząć proponować frankowiczom ugody, ale bez faworyzowania ich względem klientów, którzy mają kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Punktem wyjścia ma być kredyt złotowy oprocentowany według stawki WIBOR powiększonej o marżę stosowaną dla kredytów złotowych w czasie, w którym udzielony został kredyt walutowy.
Termin posiedzenia całego składu Izby Cywilnej w sprawie z wniosku pierwszego prezesa Sądu Najwyższego o rozstrzygnięcie zagadnień prawnych dotyczących tematyki kredytów denominowanych i indeksowanych w walutach obcych zostało przesunięte na 11 maja z 13 kwietnia. Wcześniej posiedzenie to zostało przesunięte na kwiecień z 25 marca.
Źródło: ISBnews