Nastroje inwestycyjne przedsiębiorstw silnie poprawiały się w ostatnich czterech kwartałach i powróciły już do poziomów sprzed wybuchu pandemii. Łączna ocena optymizmu inwestycyjnego pozostaje jednak, mimo tych zmian, nadal poniżej średniej wieloletniej, podał Narodowy Bank Polski.
Na tempo ożywienia inwestycji wpływa mniejsze, względem wcześniejszych obserwacji, zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi inwestycjami, podkreślono.
Bank centralny wskazał, że tempo ożywienia aktywności inwestycyjnej może ograniczać utrzymująca się niska skłonność przedsiębiorstw do podejmowania nowych inwestycji. Wskaźnik nowych inwestycji wprawdzie odrobił już pandemiczne straty z ub.r. (21% firm zapowiedziało rozpoczęcie nowych inwestycji w II kw.), ale pozostaje obniżony względem wieloletniej średniej.
„Aktywność inwestycyjna firm skupia się wokół odmrażania inwestycji zawieszonych w ubiegłym roku w związku z wybuchem pandemii, ale proces ten jest nadal w toku (wskaźnik kontynuacji inwestycji wzrósł o 4,3 pkt proc. kw/kw i o 16,1 pkt proc. r/r do poziomu 92,7% i pozostaje poniżej średniej długookresowej), szczególnie w grupie firm objętych restrykcjami przeciwpandemicznymi” – czytamy dalej.
Według NBP, szybszy powrót wzrostów inwestycji możliwy jest w dużych przedsiębiorstwach, na co wskazuje dodatni i wysoki poziom ważonego wskaźnika kwartalnych prognoz inwestycji w II kw.
„Wskaźnik nowych inwestycji jest natomiast bardzo dobrym przybliżeniem dla kształtowania się stopy inwestycji (inwestycje do majątku netto) w sektorze przedsiębiorstw (wsp. korelacji 0,91) i jego wzrost może zapowiadać poprawę tempa odnowienia majątku firm w pierwszej połowie b.r.” – czytamy dalej.
Jak wskazano, wzrost optymizmu inwestycyjnego w kwartalnych planach dotyczących skali inwestycji nastąpił w większości analizowanych grup przedsiębiorstw (wzrost salda prognoz), a jednocześnie zwiększyła się liczba grup zapowiadających wzrost nakładów (dodatnie salda prognoz).
„Wzrostu inwestycji w perspektywie kwartału można spodziewać się już nie tylko w firmach publicznych i największych, jak w poprzednim kwartale, ale też w całym sektorze dużych podmiotów, w przemyśle oraz wśród eksporterów. Wśród branży ożywienie inwestycji dynamiczniej może przebiegać w przemyśle i handlu, w których łączna ocena optymizmu inwestycyjne powróciła już do poziomów sprzed wybuchu pandemii, pobudzając firmy w tych sektorach do rozpoczynania nowych inwestycji (nastąpiło tu wyraźne odbicie wskaźnika nowych inwestycji)” – czytamy także.
Mniej optymizmu w formułowanych prognozach inwestycji przejawiają firmy usługowe i budowlane. Różnice w tempie odbudowy aktywności inwestycyjnej pomiędzy działami PKD mogą odzwierciedlać m.in. zakres restrykcji ograniczających działalność firm, podkreślono.
Ostatnie badanie SM odbyło się w marcu 2021 r. W badaniu SM wzięło udział 2654 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Prezentowane opracowanie opiera się głównie na dwóch źródłach danych: ankiecie Szybki Monitoring NBP (SM) oraz sprawozdaniach o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe (wyniki finansowe, dane GUS).
Źródło: ISBnews