Efekty czasowego spadku popytu na polipropylen w wyniku pandemii nie powinny być już odczuwalne w momencie rozpoczęcia produkcji przez Polimery Police, ocenia w rozmowie z ISBnews wiceprezes i dyrektor generalny Grupy Azoty Witold Szczypiński.
„Zgodnie z planem, produkcja Polimerów Police startuje na początku 2023 roku i zakładamy, że będzie to dobry okres dla polipropylenu. W otoczeniu rynkowym pandemia wpłynęła na zahamowanie części nowych inwestycji, a my jesteśmy mniej więcej w zakładanym harmonogramie, co nas na tym tle wyróżnia. Oczywiście pamiętamy o pandemii, dlatego na bieżąco monitorujemy sytuację” – powiedział Szczypiński w rozmowie z ISBnews.
Jak podkreślił, Grupa Azoty od początku zakładała, że to inwestycja o długofalowym zwrocie, która będzie przynosiła korzyści dopiero w kolejnych latach po jej oddaniu do użytku.
„W szczycie pierwszej fali koronawirusa popyt na polipropylen zmniejszył się nawet o kilkadziesiąt procent, ale nie powinno być już kolejnego tak znaczącego tąpnięcia. Trzecia fala koronawirusa już nie powodowała takiej destrukcji na rynku, układ gospodarczy przyzwyczajał się do nowej sytuacji, a już w IV kwartale 2020 roku następowała sukcesywna odbudowa” – dodał wiceprezes.
W jego ocenie, obecny spread propan-polipropylen wygląda bardzo dobrze, ale nie należy się tym szczególnie emocjonować, bo przez ponad półtora roku wiele się może zmienić.
„Jeżeli przemysł produktów konsumpcyjnych, wykorzystujących polipropylen, czyli branże motoryzacyjna czy AGD, będzie działał w 2023 roku na tym poziomie co obecnie lub wyższym, to nie mamy powodu do większych obaw” – zapewnił.
Jak podkreślił, obecny poziom zaawansowania realizacji Polimerów Police przekroczył 55%.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 10,52 mld zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews