Prototyp systemu SkinSENS, przeznaczonego do odczytu skórnych testów alergicznych, przygotowany przez konsorcjum Milton Essex i Wojskowej Akademii Technicznej (WAT), jest gotowy do realizacji badań związanych z otrzymaniem certyfikacji wyrobu medycznego, podali członkowie konsorcjum we wspólnym komunikacie. Projekt współfinansowany został ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju grantem na ponad 11 mln zł.
Celem Milton Essex jest dostarczenie lekarzom alergologom specjalistycznego systemu diagnostycznego wraz ze strukturą informatyczną do jego obsługi, podano.
„Opracowanie systemu pomiarowego SkinSENS pozwalającego na automatyczną analizę testów zrewolucjonizuje wykrywanie alergii poprzez zastosowanie mechanizmów sztucznej inteligencji do wsparcia diagnozy lekarza. Dotychczas opracowaliśmy prototyp urządzenia, którego parametry pozwalają na badanie skórnej reakcji alergicznej na podany alergen. Wynikiem tych prac jest przygotowanie prototypu urządzenia do certyfikacji i rejestracji” – powiedział kierownik projektu Jacek Stępień z Milton Essex, cytowany w komunikacie.
System pozwoli na szybki, automatyczny odczyt wyników skórnych testów alergicznych, tak aby specjalista alergolog mógł podjąć właściwą decyzję dotyczącą sposobu leczenia. Dzięki temu możliwe będzie skrócenie kolejek do diagnostyki alergicznej, podkreślono.
„Zastosowanie nowych matryc mikrobolometrycznych pracujących w zakresie dalekiej podczerwieni, o małych wymiarach pojedynczego detektora oraz specjalnie zaprojektowanego układu optycznego pozwoliło na uzyskanie wysokiej rozdzielczości przestrzennej niezbędnej do obserwacji zmian naskórnych. Dodatkowo zastosowanie metody kalibracji pomiarowej kamery termowizyjnej poprzez wbudowane 'ciało doskonale czarne’ w system pomiarowy, umożliwiło uzyskanie bardzo wysokiej czułości pomiarowej w zakresie dalekiej podczerwieni. Pomimo okresu pandemii związanej z COVID-19 udało się w pełni zrealizować założone cele badawcze” – dodał kierownik prac badawczych Mariusz Kastek.
Poza pracami stricte badawczymi rozwijane są równolegle prace projektowe w zakresie przetwarzania w chmurze wyników badań diagnostycznych przez algorytmy sztucznej inteligencji wytrenowane na unikalnym zbiorze obrazów odczynów alergicznych. Dotychczas w Wojskowym Instytucie Medycznym przebadano stu pacjentów, a wyniki potwierdziły skuteczność innowacyjnej metody diagnostycznej. Po rejestracji systemu rozpoczną się badania pilotażowe w kilku renomowanych ośrodkach medycznych w Europie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, które pozwolą na przebadanie znacząco większej liczby alergików. Po ich zakończeniu ulepszona wersja systemu trafi do gabinetów alergologicznych w pierwszej kolejności w Europie, a następnie na całym świecie, wskazano również.
Wojskowa Akademia Techniczna jest jedną z czołowych wojskowych uczelni technicznych w Polsce i Europie. Instytut Optoelektroniki (IOE) prowadzi prace o charakterze badawczym i stosowanym w zakresie fizyki laserów, fotoniki, optyki, spektroskopii, nanotechnologii, termowizji, detekcji sygnałów oraz oddziaływania promieniowania laserowego z materią.
Milton Essex jest spółką z sektora med-tech specjalizującą się w tworzeniu zaawansowanych systemów medycznych wykorzystujących sztuczną inteligencję, optoelektronikę i termodynamikę. Kluczowy produkt spółki – SkinSense przeznaczony jest do zautomatyzowanej diagnostyki odpowiedzi alergicznej tkanki skórnej i wykorzystuje najnowsze technologie do nieinwazyjnego obrazowania hiperspektralnego obejmującego swoim zakresem pasmo dalekiej podczerwieni LWIR (Long-Wave Infra-Red).
Źródło: ISBnews